Artykuł sponsorowany

Metody napraw turbosprężarek samochodowych

Metody napraw turbosprężarek samochodowych

Turbosprężarki samochodowe jako urządzenia narażone na bardzo duże obciążenia oraz pracę w trudnych warunkach, dość często ulegają awariom. Bardzo często ich awaryjność wynika z nieprawidłowej eksploatacji. Uszkodzoną turbosprężarkę powinno się jak najszybciej oddać do naprawy, gdyż nieusunięta usterka z czasem może przerodzić się w dużo poważniejszą awarię, zagrażającą całej jednostce napędowej.

Regeneracja czy naprawa?

„Naprawa” oraz „regeneracja” to terminy często używane zamiennie do nazwanie tej samej procedury. W rzeczywistości są to dwie zupełnie różne usługi:

  • naprawa – to usługa polegająca na usunięciu bieżącej usterki lub awarii turbosprężarki, bez wnikania w jej przyczynę. Najczęściej polega ona na usunięciu odpowiedzialnego za wystąpienie awarii elementu i wymienieniu go na nowy. Naprawy turbosprężarek są dość proste i tanie, ale nie dają też żadnej gwarancji, że urządzenie odzyska pełna sprawność i żywotność. Może okazać się, że niedługo po naprawieniu jednej usterki w turbosprężarce pojawi się inna, co wiąże się z dalszymi kosztami.
  • regeneracja turbosprężarki – jest procesem przywracania urządzenia do jej pierwotnego stanu fabrycznego. Regeneracja nie skupia się jedynie na usuwaniu obecnych usterek, ale na odświeżeniu urządzenia i wydłużeniu jego żywotności. Po wstępnym umyciu turbosprężarki zostaje ona rozłożona na pojedyncze części, które są następnie poddawane dokładnej kontroli – te, które są zbyt zużyte lub uszkodzone są wymieniane na nowe. Stare, ale nadające się do dalszego użycia elementy są dokładnie myte w myjce ultradźwiękowej. Po złożeniu przeprowadza się kontrolę sprawności turbosprężarki.

Regeneracja turbosprężarki to jedna z usług oferowana przez firmę Silesia Cars Center.

Czy turbosprężarkę da się naprawić samodzielnie?

Teoretycznie turbosprężarkę można naprawić własnymi siłami, jednak jest to rozwiązanie dość ryzykowane – nieumiejętnie przeprowadzona naprawa może pogorszyć stan urządzenia. Ponadto błędy przy ponownym montażu mogą spowodować nieprawidłowości w pracy całego silnika. Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów. Kierowcy powinni skupić się przede wszystkim na stosowaniu się do zasad prawidłowej eksploatacji, aby zredukować ryzyko wystąpienia usterek i wydłużyć żywotność turbosprężarki. Zasady te to m.in. wprowadzanie silnika na wysokie obroty dopiero po jego odpowiednim rozgrzaniu, regularna wymiana oleju oraz zatrzymywanie silnika dopiero po zatrzymaniu się wirnika turbosprężarki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz