Artykuł sponsorowany

Metody leczenia padaczki

Metody leczenia padaczki

Leczenie padaczki jest procesem długotrwałym i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim opiera się ono na łagodzeniu objawów padaczki lub doprowadzeniu do ich całkowitego ustąpienia. Terapia ma na celu zapewnić pacjentom normalne funkcjonowanie. Jak dokładnie przebiega proces leczenia? Jakie metody walki z padaczką może zapewnić choremu Polska służba zdrowia?

Preparaty przeciwpadaczkowe

To najbardziej popularna i powszechna metoda leczenia padaczki. Preparaty przeciwpadaczkowe podawane chorym działają dwojako. Przede wszystkim podnoszą próg drgawkowy. Ponadto ograniczają rozprzestrzenianie się wyładowań od ogniska do innych obszarów mózgu. W ten sposób przeciwdziałają wyładowaniu wtórnemu, które powoduje drgawki toniczno-kloniczne.

Lek przeciwpadaczkowy jest dobierany przez lekarza pod kątem zdiagnozowanego rodzaju napadu. Bardzo istotne jest przyjmowanie preparatu w ściśle określonych dawkach i porach. Efekty terapii są zależne nie tylko od dobranego leku, ale także „dyscypliny” jego przyjmowania.

Polska rzeczywistość

„Niestety obecnie funkcjonujący w Polsce system opieki nad chorymi na padaczkę nie pozwala lekarzom na indywidualizację leczenia” – przyznaje specjalista neurolog , dr hab. med. Walenty Michał Nyka. Wszystkie 4 leki refundowane wywołują szereg działań niepożądanych. Preparaty nowszej generacji są refundowane dopiero po rozpoznaniu padaczki lekoopornej, w sytuacji gdy mogłyby zostać podane dużo wcześniej.

Leczenie neurochirurgiczne

Pewna grupa pacjentów (5-10%) wymaga przeprowadzenia zabiegu na tkance mózgowej. Niestety nie ma pewności, że operacja spowoduje całkowite ustąpienie objawów. Może jedynie zmniejszyć ich intensywność. Spośród nowoczesnych metod na uwagę zasługuje stymulacja nerwu błędnego. Stymulator, wszczepiony pod lewym obojczykiem, ma zahamować czynności napadowe mózgu. Ten rodzaj terapii jest szczególnie zalecany pacjentom, którzy czują, że zbliża się napad (pacjenci z „aurą”). Mogą wtedy, za pomocą magnesu, uruchomić stymulator. Podstawową wadą urządzenia jest jego wysoki koszt.

Pozostałe metody neurochirurgiczne stosowane w terapii padaczki to lobektomia skroniowa (wykonywana w napadach częściowych), hemisphaerectomia (usunięcie jednej półkuli mózgu w sytuacji porażenia mózgowego lub klinicznie ciężkich napadów) oraz callosotomia (przecięcie ciała modzelowatego, w przebiegu napadów częściowych, tonicznych).

Medycyna podsuwa nam nowe, coraz bardziej skuteczne metody walki z padaczką. Niestety nie zawsze za tempem rozwoju medycyny nadąża biurokracja. Ofiarami tego stanu rzeczy stają się pacjenci, u których leczenie padaczki mogłoby przebiegać dużo efektywniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz