Artykuł sponsorowany

Profilaktyka neurologiczna – zapobiegaj udarom mózgu

Profilaktyka neurologiczna – zapobiegaj udarom mózgu

Środowiska medyczne w Polsce nawołują Polaków do odwiedzania zarówno lekarzy pierwszego kontaktu, jak i też kardiologów, oraz neurologów, w celu wdrożenia profesjonalnej profilaktyki zapobiegającej między innymi udarom mózgu. Niestety schorzenie to coraz częściej dopada osoby młode, a szczególnym zagrożeniem jest dla pacjentów geriatrycznych. Według różnych statystyk, w naszym kraju bowiem, co 8 minut ktoś cierpi z powodu właśnie udaru mózgu, a to nawet w 60% przypadkach może spowodować śmierć w ciągu roku od jego wystąpienia! Warto zatem zadbać o siebie i swoich bliskich, wdrażając odpowiednią profilaktykę neurologiczną.

Profilaktyka neurologiczna – dla kogo?

Wbrew pozorom profilaktyka neurologiczna nie powinna być wdrażana tylko wśród pacjentów geriatrycznych, ale także wśród wszystkich osób po 35-40 roku życia. Warto również okazjonalnie udawać się do konsultacje oraz badania specjalistyczne, jeśli jesteśmy osobami młodymi i w pełni zdrowia. Pomoże to nam w przyszłości wypracować odpowiednie wzorce profilaktyki neurologicznej. Jeśli chodzi o szczególne grypy pacjentów, zaliczanych do tzw. „podwyższonego ryzyka”, zalicza się do nich: osoby z nadciśnieniem tętniczym, z chorobami krwionośnymi, palące papierosy i niestroniące od alkoholu, osoby otyłe, osoby a biernej aktywności fizycznej, osoby wykonujące ciężką fizyczną pracę, osoby z nieprawidłową dietą, a także uszczegóławiając wszyscy ci, u których stwierdzono dziedziczone niedobory czynników krzepnięcia (białka C, S, AT III), czy rodzinną hipercholesterolemię, a także genetyczne zburzenie lipidowe. W grupie ryzyka są również dzieci rodziców, którzy przebyli udar mózgu.

Jakich objawów nie można bagatelizować?

Aby uchronić się przed udarem mózgu należy przede wszystkim kompleksowo się badać i odwiedzać nie tylko lekarzy neurologów, ale także kardiologów, hematologów, czy nawet okulistów! Ważne jest to szczególnie wśród pacjentów po 55 roku, życia – ryzyko wystąpienia udaru wzrasta z każdym 10 rokiem nawet dwukrotnie! Istotne jest także obserwowanie zachowania swojego ciała, przy aktywności fizycznej, w upałach, czy przy pokonywaniu wysokich schodów. Nigdy nie należy również bagatelizować takich wyraźnych objawów problemów neurologicznych, jak: bóle głowy, bóle o parestezje kończyn, zaburzenia świadomości (np. omdlenia), drgawki, zaburzenia widzenia (np. podwójne widzenie), zaburzenia chodu, zaburzenia czynności zwieraczy, czy nawet zaburzenia snu! Przewlekające się objawy tego typu powinny być, bardzo szybko skonsultowane z neurologiem.

Postaw na wizytę prywatną

Dzisiaj warto korzystać nie tylko z pomocy NFZ, ale również z wizyt prywatnych u neurologów, zwłaszcza jeśli nasz stan zdrowia odbiega od norm, lub kiedy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Warto wybierać również bardzo doświadczonych specjalistów takich, jak Bożena Nowakowska lek. med., która prowadzi w Świeciu Prywatny Gabinet Neurologiczny. To tam oprócz profilaktyki zdrowotnej, rozpoznawane są i leczone, takie schodzenia, jak: choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, otępienia, zaburzenia koncentracji, stwardnienie zanikowe boczne, migrena, tężyczka utajniona, borelioza, stwardnienie rozsiane, padaczka, bóle głowy, bóle kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe, zaburzenia poznawcze, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, choroby naczyniowe, czy inne zaburzenia neurologiczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz