Artykuł sponsorowany

Metody docieplania budynków

Metody docieplania budynków

Docieplanie budynków można przeprowadzić różnymi metodami. Decyzja o wyborze konkretnej technologii ma realny wpływ na późniejsze koszty związane z eksploatacją obiektu. Umiarkowany klimat i optymalna temperatura panujące w pomieszczeniach podnoszą komfort życia i pracy. Zobacz, jakie są najpopularniejsze metody docieplania budynków mieszkalnych i użytkowych.

Najważniejszym celem wykonania izolacji jest ochrona ścian przed wychładzaniem. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii, a więc na mniejsze koszty ogrzewania budynku. Dobrze wykonana termoizolacja sprawia, że koszty poniesione z tytułu ocieplenia domu zwrócą w ciągu około 10 lat. Jednak, aby tak się stało trzeba dopasować metodę przeprowadzenia prac do konkretnych potrzeb i charakteru nieruchomości. Uzyskanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie zbliżonym do 0,28 W/m² K spowoduje realny spadek strat energii. Dlatego nowoczesne ocieplenie warto wykonać nie tylko w nowopowstających obiektach, ale przede wszystkim w tych starszych, stawianych według innych norm budowlanych.

Systemy dociepleniowe

Rozróżniamy kilka rodzajów materiałów dociepleniowych. Warto skupić się na wyborze jednego z nowoczesnych systemów izolacji. Można skorzystać z:

  • wełny mineralnej —wyróżnia ją bardzo dobra izolacyjność cieplna i akustyczna. Jest bezpieczna i ognioodporna. Jej założenie również nie nastręcza wielu trudności,
  • pianki poliuretanowej —cechuje ją niezmienność parametrów, bardzo dobra szczelność termiczna i akustyczna. Zapewnia optymalne ocieplenie, a przy tym nie sprzyja powstawaniu grzyba czy pleśni.

Jaką metodę ocieplenia wybrać?

Inwestorzy często stają przed dylematem, jaką metodę ocieplania budynku wybrać. W tej kwestii warto zdać się na doświadczenie i radę fachowców z firm takich jak Hausters. Dysponują oni szeroką wiedzą oraz praktyką, dlatego przedstawią najkorzystniejsze rozwiązanie dla każdego obiektu.

W budynkach mieszkalnych, zwłaszcza na poddaszach, dużą popularnością cieszy się wełna mineralna. Przez sufit ucieka najwięcej energii. Ciepłe powietrze unosi się do góry, wychłodzone opada na dół. Ocieplenie z wykorzystaniem wełny pozwala oszczędzić na ogrzewaniu i utrzymać optymalną temperaturę w całym pomieszczeniu.

Pianka poliuretanowa PUR ma więcej zastosowań. Sprawdza się nie tylko w obiektach mieszkalnych, ale też przemysłowych czy rolniczych. Docieplone tą metodą elementy również w takich budynkach są pozbawione mostków termicznych. Oznacza to, że termo- i hydroizolacja piwnic, stropów czy fundamentów zapewnia całkowitą szczelność. Dzieje się tak ze względu na brak łączeń przy jednoczesnym zachowaniu przenikania pary wodnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz