Materiał Partnera

Metody czyszczenia elewacji budynków

Metody czyszczenia elewacji budynków

Czyszczeniem elewacji budynków zajmują się zwykle wyspecjalizowane firmy, gdyż do realizacji tej usługi niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz doświadczony personel. Zastosowanie określonych metod czyszczenia czy renowacji elewacji zależy m.in. od jej rodzaju i stopnia zniszczenia. Eksperci w tej dziedzinie potrafią wykonać to zadanie tak, by każda elewacja odzyskała swój dawny blask. 

Dlaczego elewacje wymagają czyszczenia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna: powodem jest szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, na który są nieustannie narażone. Takie zjawiska pogodowe jak zmiany temperatury czy padający deszcz lub śnieg mogą powodować osadzanie się na elewacjach różnego rodzaju zanieczyszczeń, blaknięcie farb czy kruszenie materiału. Dotyczy to zwłaszcza elewacji, które przez lata i dekady są narażone na takie właśnie ryzyko. Zminimalizować je może właśnie regularne czyszczenie elewacji oraz w razie potrzeby –jej renowacja.   

Sposoby czyszczenia elewacji

Wiele zależy tu od tego, z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia oraz jakie są na niej zabrudzenia. Jeśli jest to tylko nagromadzony kurz, może wystarczy umycie elewacji z wykorzystaniem wody oraz myjki ciśnieniowej. Jednak jeśli zauważymy, że na elewacji pojawiły się glony lub białe wykwity, oznacza to, że do czyszczenia potrzebne już będą odpowiednie preparaty chemiczne. Przy zakupie warto dokładnie zapoznać się z ich przeznaczeniem, może się okazać, że będziemy potrzebować więcej niż jednego preparatu. Na rynku dostępne są też środki do usuwania graffiti z elewacji – niechciane malunki to też jest niestety problem, z którym często trzeba się zmierzyć. Rodzaj wykorzystywanych przy czyszczeniu preparatów zależy też od tego, czy mamy do czynienia ze starymi, zaschniętymi zabrudzeniami czy też są to w miarę świeże zanieczyszczenia. Dlatego – jak podkreśla nasz ekspert z firmy Climbing Service – regularne czyszczenie elewacji to konieczność, której nie powinno się zaniedbywać. Do czyszczenia starych, uporczywych zabrudzeń lepiej też używać bardziej skoncentrowanych preparatów, gdyż to zwiększa szanse na ich efektywne działanie.

Czyszczenie elewacji na sucho

Poza czyszczeniem elewacji z wykorzystaniem wody dostępne są inne metody, np. czyszczenie na sucho rozdrobnionym materiałem z użyciem strumienia sprężonego powietrza. Takim materiałem może być piasek kwarcowy czy pył szklany. Czyszczenie elewacji na sucho, choć to zabieg łatwy i skuteczny, należy wykonywać ostrożnie, gdyż może uszkadzać elewację. Połączeniem metody czyszczenia na mokro i na sucho jest zastosowanie agregatu czyszczącego wydzielającego mgłę wodną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz