Materiał Partnera

Maszyny wykorzystywane na placach budów

Maszyny wykorzystywane na placach budów

Ciężko wyobrazić sobie nowoczesne budownictwo bez wykorzystania maszyn, które w zdecydowanym stopniu wpływają na automatyzację prac i mniejsze obciążenie pracowników. Istnieje kilka podstawowych maszyn, które można spotkać na każdym placu budowy. Które z nich są najczęściej stosowane przez specjalistów i w jakich pracach budowlanych są one wykorzystywane?

Podstawowa maszyna na każdej budowie – koparka

Niemal każda budowa wiąże się z pracami ziemnymi, które wykonywane są przy użyciu koparek lub koparko-ładowarek. Są to podstawowe maszyny budowlane, bez których ciężko wyobrazić sobie wiele czynności. Mogą być one wykorzystywane nie tylko podczas przygotowywania terenu pod budowę, ale także podczas wszelkiego rodzaju rozbiórek. Z ich pomocą można przygotować również teren pod wykonanie dróg. Na rynku dostępnych jest wiele modeli koparek, które różnią się między sobą budową czy samą wielkością. Dla niewielkich prac przeprowadzanych np. podczas budowy ogródka czy oczka wodnego często wykorzystywane są minikoparki.

Maszyny wykorzystywane do robót ziemnych – walce

Drugim rodzajem maszyn powszechnie wykorzystywanych na budowach są walce. W tym zakresie można wybierać między:

  • walcami przeznaczonymi do robót ziemnych,
  • walcami tandemowymi,
  • walcami ogumionymi.

Pierwsza kategoria sprawdza się w przypadku przygotowywania gruntów pod inwestycje. Dzięki użyciu walca możliwe jest zagęszczenie terenu, co wpływa na jego wytrzymałość względem zmieniających się warunków pogodowych. Ubity grunt jest znacznie mniej podatny na osunięcia. Walce tandemowe i ogumione wykorzystywane są z kolei do zagęszczania powierzchni betonowych i asfaltowych.

Inne maszyny wykorzystywane na budowach

Jak podkreśla przedstawiciel BELLATOR Maszyny Budowlane Sp. z o.o.: Wykorzystanie konkretnego rodzaju maszyny w dużej mierze zależne jest wykonywanych prac. W wielu przypadkach na budowach stosowane są podnośniki oraz dźwigi. Zwłaszcza jeżeli jest to duży plac budowy, a prace wykonywane są na wysokościach, maszyny te są ogromnym ułatwieniem. W niektórych sytuacjach wykorzystywane są różnego rodzaju frezarki.

Maszyny budowlane – zakup własnego sprzętu czy wynajem?

Profesjonalne firmy działające w branży budowlanej zwykle dysponują własnymi maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi podczas przeprowadzanych prac. Istnieje jednak możliwość wynajmu maszyn budowlanych. Wypożyczenie może dotyczyć zarówno krótkiego, jak i długiego okresu. W niektórych przypadkach jest to znacznie bardziej atrakcyjne rozwiązanie, np. w momencie, kiedy konieczne jest tylko wyrównanie terenu pod prace, które w dalszym etapie będą wykonywane samodzielnie. Wraz z wynajęciem maszyny budowlanej można liczyć także na wykwalifikowanego operatora, który wykona zlecone prace. Najważniejszą kwestią w tym przypadku będzie znalezienie profesjonalnej firmy, która zatrudnia doświadczonych pracowników oraz dysponuje bardzo dobrym, bezawaryjnym sprzętem gwarantującym bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz