Artykuł sponsorowany

Magnesy stosowane w przemyśle

Magnesy stosowane w przemyśle

Magnesy są powszechnie stosowane w przemyśle jako testery metalu, środków chemicznych, a także zaczepy czy elementy mocowań. Można uznać je za niezbędne produkty w wielu branżach, zwłaszcza tych, które na co dzień mają do czynienia z metalem. Mogą podnosić ciężary, które są nawet kilkaset razy cięższe od nich. Dowiedz się więcej o zastosowaniu magnesów w przemyśle.

Wielu z nas zna głównie dekoracyjną rolę magnesów. Te wykorzystywane na co dzień w domu mogą też mieć inne zastosowania – np. stanowić zatrzaski w torebkach, komponenty w częściach motoryzacyjnych czy elementy w zabawkach. Równie dużą wartość ma magnes dla przemysłu. Dla branży chemicznej, motoryzacyjnej, wykopaliskowej, poszukiwaczy metalu czy warsztatów samochodowych firmy takie jak Magnepol produkują magnesy w roli chwytaków lub uchwytów. Powstają w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu sprawdzają się w rozmaitych sytuacjach.

Rodzaje magnesów

Ze względu na mnogość zastosowań i pracę często w wymagających warunkach, magnesy można podzielić na kilka grup:

  • Ze względu na materiał z jakiego są wykonane najczęściej spotykane są magnesy ferrytowe (wykorzystywane w domu i przemyśle jako elementy silniczków, generatorów, części motoryzacyjnych, sprzętu audiowizualnego czy zabawek) i neodymowe (posiadające znacznie lepsze własności magnetyczne).
  • Ze względu na kształt: walcowe, pierścieniowe i płytkowe.
  • Z magnesów konstruowane są także uchwyty magnetyczne: soczewkowe oraz kwasoodporne (magnes umieszczony i zaspawany w kwasoodpornej obudowie służy do wyławiania przedmiotów z wanien galwanizacyjnych. Jako nierdzewny typ magnesu znajduje zastosowanie także w pracy zawodowych poszukiwaczy.

Firma MAGNEPOL dostarcza urządzenia do separacji magnetycznej, w których źródłem pola magnetycznego są wspomniane magnesy trwałe.

Wytwarzane są także wałki magnetyczne z rączką, które są wykorzystywane do kontrolowania jakości metalu oddawanego na złom czy produktów w laboratoriach. Przy utrzymywaniu czystości w pomieszczeniach, np. na halach produkcyjnych, w teatrach czy w warsztatach, sprawdzają się szczotki oraz wycieraczki magnetyczne. Zbierają nawet mikroskopijne opiłki oraz usuwają zanieczyszczenia z podeszwy obuwia czy kół. Następnie ułatwiają ich usuwanie i utylizację. W pomieszczeniach produkcyjnych oraz przy segregacji odpadów metalowych niezbędne są również separatory złomu. To ręczne magnesy odpowiednie do wychwytywania przedmiotów ferromagnetycznych, w tym gwoździ czy śrub.

Zalety magnesów

Największą zaletą magnesu jest wygoda jego użytkowania oraz możliwość podnoszenia ładunków metalowych o różnej wielkości czy wadze. Magnesy mogą udźwignąć nawet kilkuset kilogramowy ładunek i to nie tylko z podłoża płaskiego, ale też z dna rzeki czy spod warstwy ziemi. Z tego względu mogą być stosowane nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale też na zewnątrz, np. do eksplorowania zbiorników wodnych.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz