Materiał Partnera

Łożyska toczne – jakie są wyznaczniki ich jakości?

Łożyska toczne – jakie są wyznaczniki ich jakości?
Łożyska toczne to najpopularniejszy rodzaj łożysk wykorzystywany na szeroką skalę w branży motoryzacyjnej, mechanicznej, czy przemysłowej. Swoją ogromną renomę produkty te zawdzięczają przede wszystkim prostej budowę, a co za tym idzie, doskonałym właściwościom wytrzymałościowym. Łożyska zawsze stanowią element większej mechanicznej układanki i to od ich pracy często zależy wydajność całego systemu. Co warto o nich wiedzieć?

Łożyska toczne – podstawowe zagadnienia

Jeżeli sztywno trzymać się wyznaczników definicyjnych, to łożyska toczne należą do grupy łożysk, w których pomiędzy dwoma pierścieniami łożyska, znajdują się elementy toczne. W niektórych przypadkach zdarza się, że dla lepszego funkcjonowania, montowane są dodatkowe elementy, czyli tzw. koszyki. Ich zadaniem jest utrzymanie elementów tocznych w stałym od siebie oddaleniu. Z racji tego, że łożyska często instalowane są w miejscach, w których istnieje uzasadnione ryzyko kontaktu z różnego rodzaju smarami oraz olejami, wytwarza się je z najwyższej jakości materiałów.

W tym przypadku mowa oczywiście o stali, a w zasadzie stali łożyskowej, która różni się od swojego standardowego odpowiednika ilością pierwiastków stopowych. Stal tego typu zawiera m.in. krzem, chrom oraz mangan. Pozwala to na wydajną pracę łożyska tocznego w ekstremalnych warunkach wytężeniowych. Łożyska toczne podzielone są na kilka kategorii. Jakie zatem można spotkać najczęściej?

Rodzaje łożysk tocznych

Zasadniczym czynnikiem, determinującym to, z jakim konkretnie łożyskiem ma się do czynienia, jest ten, związany z kształtem elementów tocznych. Wśród wielu dostępnych opcji, zdecydowanie najczęściej na wykorzystuje się

  • łożyska kulkowe,
  • łożyska stożkowe,
  • łożyska walcowe,
  • łożyska igiełkowe.

Kształt elementów tocznych zależy przede wszystkim od obciążeń, które muszą zostać skutecznie przeniesione. Doskonałym przykładem są tutaj łożyska walcowe, które ze względu na swoją specyfikę, znacznie lepiej radzą sobie z przeniesieniem obciążeń promieniowych. W przypadku silnych obciążeń osiowych doskonale sprawdzą się łożyska kulkowe i stożkowe.

Wybór odpowiedniego łożyska tylko teoretycznie może wydawać się banalnie łatwy. Dlatego, aby nie narażać się nie zupełnie niepotrzebne błędy, przed zakupem warto skorzystać z porady najbardziej doświadczonych fachowców. Zdecydowanie zalicza się do nich firma FHU Damek, która dzięki swojej rzetelności oraz umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny, postrzegana jest obecnie jako lider rynku regionalnego. Specjaliści są w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług oraz produktów. Łożyska toczne pochodzą od najlepszych producentów, dlatego też nie trzeba obawiać się o ich długą żywotność oraz wytrzymałość.

Opracowanie:
Sokołów Małopolski, Lubelska 14
tel. 781 740 192
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz