Lekarze specjaliści - laboratorium analityczne.

W Centralnym Laboratorium Analitycznym jest zatrudniona fachowa kadra. W wielu tego typu placówkach pracują doktoranci nauk medycznych oraz specjaliści z zakresu analityki klinicznej. Personel medyczny jest nieustannie szkolony, więc ma odpowiednią wiedzę, żeby w razie potrzeby podjąć się specjalistycznego leczenia. Specjaliści mają długoletni staż w zawodzie, więc mamy 100% pewność, że leczenie będzie na najwyższym poziomie. Specjaliści z dziedziny medycyny, mają do dyspozycji nowoczesną aparaturę, co jest bardzo wygodne. Przeprowadzą wszystkie badania laboratoryjne i podejmą się leczenia.
Badania w Centralnym Laboratorium Analitycznym.
W Laboratorium Analitycznym zrobimy badania krwi i płynów ustrojowych, hormonów, białek specyficznych, markerów nowotworowych. Analizowane są także infekcje wirusowe i pasożyty. Specjalistyczne badania wykonywane są w Centralnych Laboratoriach Analitycznych. Pozwalają one w porę wykryć każdą chorobę. W Centralnym Laboratorium Medycznym w Zabrzu wykonywane są akie badania jak: bakteriologiczne, hematologiczne, Biochemia krwi, Koagulogram, Serologia Grup Krwi, Immunochemia, Markery WZW i testy na obecność alergenów - alergie z krwi.
Przygotowanie do badań laboratoryjnych.
Na badanie laboratoryjne musimy się odpowiednio przygotować. Jeśli nie zastosujemy się do wskazówek lekarza, będziemy musieli je powtórzyć.
- Badanie krwi - krew jest pobierana w godzinach porannych i musimy być na czczo. Zaleca się, żeby dzień wcześniej, spożyć ostatni posiłek najpóźniej o godz. 18. 00. Musimy odstawić leki i witaminy i unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów. Bądźmy też wypoczęci, żeby nie wzrósł poziom niektórych parametrów.
- Badanie moczu - przed badaniem moczu powinniśmy stosować się do ogólnych zaleceń takich samych jak, w przypadku badania krwi. Do wysterylizowanego pojemnika oddajemy mocz poranny, po przerwie nocnej - w ilości od 30 do 100 ml, pochodzący ze „środkowego strumienia”. Przed badaniem nie możemy spożywać alkoholu.
- Badanie kału - materiał pobiera się specjalną szpatułką dołączoną do pojemnika jednorazowego użytku, zakupionego w aptece. Próbkę kału umieszczamy w opisanym imieniem i nazwiskiem pojemniku i zanosimy do laboratorium, czy punktu pobrań - do 3 godzin od momentu pobrania. Z reguły nie musimy stosować ograniczenia w jedzeniu.
Badania mikrobiologiczne – samodzielnie oddajemy do badania:
- mocz – posiew + posiew w kierunku grzybów. Stosujemy się do takich samych zaleceń jak przy wspomnianym badaniu moczu.
- kał – wszystkie posiewy + testy z kału. Postępujemy tak, jak w przypadku innych badań analitycznych z kału.
- plwocina – posiew – pobieramy na czczo, bez palenia papierosów, po higienie jamy ustnej, czy usunięciu protezy zębowej. Pobieramy do jałowego pojemnika
- wydzielina z piersi – posiew, pokarm kobiecy – posiew, przed pobraniem myjemy i dezynfekujemy skórę piersi, brodawek sutkowych oraz ręce. Pobieramy z każdej piersi osobno, do wyjałowionych pojemników lub na wymazówkę
- wymaz z odbytu – pobieramy, pokonując zwieracz odbytu. Na prawidłowo pobranym wymazie musi znajdować się widoczny siad kału.
Materiał do badań mikrobiologicznych pobieramy przed planowaną antybiotykotrapią lub co najmniej 5 – 7 dni po jej zakończeniu.
Wymazy w laboratorium:
- w kierunku GBS – lekarz lub położna pobiera go z przedsionka pochwy, a następnie z odbytu (dopuszcza się zastosowanie jednej wymazów do jego pobrania).
- z gardła, migdałków, jamy ustnej, języka, dziąseł, zębodołu – przychodzimy do punktu pobrań na czczo, bez higieny jamy ustnej, palenia papierosów i żucia gumy
- z nosa, przedsionka nosa, ucha zewnętrznego, worka spojówkowego - nie stosujemy miejscowo kropli i maści – przynajmniej 24 godz. przed pobraniem.
- ze zmian skórnych, ran powierzchownych, zeskrobiny skórne, paznokcie, włosy (posiewy bakteriologiczne i mykologiczne) - nie stosujemy miejscowo żadnych maści, kremów, szamponów itp. , na minimum 24 godz. przed pobraniem, a przy badaniach mykologicznych – przynajmniej - 7 dni
- posiewy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów – przy gorączce powyżej 38°C – pobierana jest krew tuż przed spodziewanym szczytem gorączki lub z utrzymującą się obniżoną temperaturą ciała powyżej 36°C. Wykonywane są dwa badania, w celu zwiększenia czułości i specyficzności badania. Przy normalnej temperaturze ciała lub bez objawów klinicznych badanie jest bezcelowe.