Artykuł sponsorowany

Lekarz medycyny pracy

Lekarz medycyny pracy

W przypadku większości stanowisk zachodzi konieczność regularnego wykonywania badań kontrolnych. W ich skład wchodzą podstawowe testy z krwi i badanie lekarskie, w przypadku niektórych zawodów sprawdzany jest dodatkowo układ ruchu lub wzrok. Istotnie wszystko uzależnione jest od sprawowanego stanowiska i wykonywanych obowiązków. Do lekarza medycyny pracy w większości kieruje nas pracodawca i to on ponosi związane z tym koszta. Niekiedy prosi się pracowników o samodzielne zrealizowanie tego zadania i pokrywa się poniesione koszta. Ten sam lekarz zajmuje się zwykle również przeprowadzaniem badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, oraz badania dla kierowców. Uzyskanie prawa jazdy wymaga bowiem poddania się badaniu, natomiast książeczka sanepidowska niezbędne jest np. przy pracy  na stanowiskach związanych z gastronomią.

Kiedy i jak często odwiedzamy lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy jest osobą, którą każdy z nas spotyka co najmniej kilka razy w życiu. Wizyta u niego jest koniecznością, gdy będziemy rozpoczynać nową pracę. Wówczas pracodawca ma obowiązek zlecić nam wykonanie badań. W późniejszym okresie to, jak często będziemy musieli powtarzać badania uzależnione jest od rodzaju wykonywanej pracy. W niektórych miejscach konieczne jest coroczne poddawanie się badaniom, podczas gdy na innych stanowiskach jedynie raz na dwa lata. Lekarz analizuje podstawowe wyniki badań, przeprowadza wywiad i przeprowadza badanie fizykalne, ewentualnie mierzy ciśnienie i sprawdza wzrok.

Uzyskanie badań do pracy

Niektóre osoby pytają, gdy mogą udać się po odpowiednie zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy do swojego lekarza rodzinnego. Otóż nie. Medycyna pracy jest dziedziną specyficzną, w związku z czym, tylko lekarz o takiej właśnie specjalizacji może wystawić nam odpowiednie zaświadczenie po przeprowadzeniu wszelkich badań.

Wiele firm decyduje się na stałą współpracę z jednym lekarzem. Pracownicy wówczas wykonują w określonym miejscu komplet badań a następnie udają się na wizytę do specjalisty, których po ich analizie i przeprowadzeniu podstawowego badania potwierdza zdolność do pracy.

Regularne badania lekarskie stanowią istotny czynnik wpływający na nasze bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jednocześnie są one również działaniem profilaktycznym, dzięki któremu możliwe jest wczesne wykrycie wielu schorzeń. Z pewnością więc nie powinniśmy bagatelizować badań do pracy i skrupulatnie je wykonywać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz