Artykuł sponsorowany

Kluczowa funkcja lekarza sportowego w ocenie zdolności do uprawiania sportu

Kluczowa funkcja lekarza sportowego w ocenie zdolności do uprawiania sportu

Osoby, które uprawiają sport, chcą wrócić do treningów lub cierpią z powodu urazu albo kontuzji powinny zgłosić się do lekarza medycyny sportowej. Jest to rodzaj medycyny, który obejmuje ruchową aktywność człowieka. Zajmuje się wszystkimi procesami, które zachodzą w organizmie w wyniku aktywności fizycznej albo jej braku – dotyczy również osób, które musiały przestać trenować. Lekarz sportowy przygotowuje sportowców, diagnozuje kontuzje, planuje diety, ocenia wydolność fizyczną, itp.

Jakie sytuacje wymagają interwencji lekarza sportowego?

Przeważnie do lekarza sportowego zwracają się osoby, u których pojawiły się kontuzje lub inne problemy związane z np. z kręgosłupem lub kolanami. Z takich wizyt powinno się korzystać, gdy stale ma się kontakt z aktywnością fizyczną lub ma się zamiar zacząć trenować. Rodzice, którzy mają trenujące dziecko, również powinni zainteresować się medycyną sportową i udać się z dzieckiem do lekarza sportowego.

Zadaniem takiego lekarza jest nie tylko diagnoza schorzeń lub kontuzji powstałych w wyniku aktywności ruchowej. Zajmuje się również oceną danej osoby w kontekście uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej. Jest to konieczne, jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją sportową przygodę.

Rola badań zleconych przez lekarza sportowego

Rozporządzenie ministra zdrowia z 1 marca 2019 roku mówi o rodzaju i częstotliwości nieodzownych badań oraz o ocenie możliwości uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej przez dzieci i młodzież do 21 roku życia, a także zawodników sportowych, którzy znajdują się w przedziale wiekowym od 21 do 23 roku życia.

Zanim zdecydujemy się na wizytę u lekarza sportowego, warto wybrać tego najbardziej doświadczonego. Dobrym pomysłem będą konsultacje w placówce NZOZ Ośrodek Zdrowia Piotr Pelcer, z siedzibą w Luzinie.

Wyniki badań zleconych przez lekarza sportowego dają możliwość odpowiedzi na pytanie czy dana osoba może rozpocząć aktywność fizyczną w konkretnej dyscyplinie sportowej. Zadaniem badań okresowych jest pomoc w: osiąganiu dobrych wyników sportowych, zapobiegnięciu poważnych kontuzji lub zachowaniu zdrowego trybu życia.

Szereg badań, które zleca lekarz sportowy

Badania wstępne (raz na dwa lata) obejmują:

  • ogólne badania lekarskie

  • konsultacje ortopedyczne

  • badanie stomatologiczne

  • pomiary antropometryczne

  • próbę wysiłkową

  • badanie okulistyczne

  • konsultacje laryngologiczne

  • EKG, poziom cukru we krwi, morfologia, badanie moczu, OB

Badania okresowe mają podobny, chociaż nieco uszczuplony skład. Te, które przeprowadza się co 6 miesięcy zawierają badania ortopedyczne, pomiary antropometryczne i ogólne badania lekarskie. 

Lekarz medycyny sportowej jest w ścisłym kontakcie z profesjonalnymi dietetykami, fizjologami żywienia, trenerami, a także lekarzami innych specjalizacji. W sytuacji, gdy pacjent jest wyjątkowo intensywnie zaangażowana w sport lub jest zawodowym sportowcem, lekarz sportowy współpracuje z chirurgiem, psychologiem, rehabilitantem, fizjologiem. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz