Artykuł sponsorowany

Leczenie depresji u młodzieży - Ośrodek Terapii i Promocji Zdrowia Psychicznego

Leczenie depresji u młodzieży - Ośrodek Terapii i Promocji Zdrowia Psychicznego

Depresja to choroba cywilizacyjna, która nie powinna być bagatelizowana. Szczególnie ważne jest to wśród dzieci i młodzieży, które w okresie dojrzewania są bardzo podatne na obniżenie nastroju, czy niskie poczucie własnej wartości. Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której cierpiące w samotności dzieci nie uzyskują odpowiedniej pomocy. Ich stan depresyjny może się pogłębiać, co w ostatnim stadium doprowadza do destrukcyjnych myśli samobójczych.

Statystyki chorych na depresję

Na zaburzenia depresyjne cierpi od 7-14% dzieci przed ukończeniem piętnastego roku życia. Wśród młodzieży i osób po 18 roku życia odsetek ten dramatycznie wzrasta. Zachwianie równowagi chemicznej mózgu mogą powodować wśród dzieci i młodzieży takie sytuacje jak rozwód rodziców, niska samoocena, brak akceptacji wśród rówieśników, prześladowanie w szkole, czy też zbyt niewielki poziom zainteresowania, jakie zapracowani rodzice przejawiają wobec swoich pociech. To między innymi dlatego na terenie Polski promowane są kampanie społeczne dotyczące walki z depresją.

Dzisiaj, dzięki nowoczesnym terapiom farmakologicznym i psychoterapeutycznych, depresja może zostać wyleczona, a młode osoby uświadamiane są, w jaki sposób walczyć z przeciwnościami losu. Największy udział w pomocy dzieciom i młodzieży z depresją mają takie ośrodki specjalistyczne, jak Ośrodek Terapii i Promocji Zdrowia Psychicznego z Poznania. Zatrudniani są tam specjaliści, którzy stale powiększają swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w sympozjach naukowych, a także dzięki stałej pracy z różnymi pacjentami.

Ośrodek Zdrowia Psychicznego skupia się na zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego w warunkach ambulatoryjnych. Skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych i oferuje specjalistyczne usługi w zakresie psychiatrii, rehabilitacji ogólnej i neurologicznej, logopedii oraz psychoterapii indywidualnej, małżeńskiej i rodzinnej. W ramach oferty pacjenci mogą liczyć na leczenie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, nerwicowych, stanów kryzysowych oraz lękowych, depresyjnych i psychotycznych.

Rozpoznanie depresji u nastolatka

Każdy z rodziców powinien bacznie przyglądać się rozwojowi swojego potomstwa. Nawet jeśli nie przysparza ono problemów wychowawczych, warto monitorować jego sytuację życiową. Dzisiaj pogłębianie swojej wiedzy pedagogicznej w specjalistycznych gabinetach jest bardzo rekomendowane, zwłaszcza wśród rodziców, którzy w przeszłości cierpieli na dystymię (chroniczny zespół depresyjny) lub depresję spowodowaną chorobami somatycznymi (np. nowotworami itd.).

Jeśli chodzi o najczęściej występujące objawy zaburzeń depresyjnych u młodzieży, należy wskazać między innymi: stałe uczucie smutku, uczucie beznadziejności i bezradności, niską samoocenę, nadmierne poczucie winy, utratę zainteresowania czynnościami codziennymi, a także aktywnością towarzyską, spadek energii życiowej, brak motywacji do działania, łatwe irytowanie się, częste narzekanie na zdrowie oraz zmiany apetytu czy wagi. Bardzo ważnymi symptomami są również wagary, czy groźby ucieczki z domu. Nigdy nie należy ich bagatelizować, mogą one bowiem świadczyć o ciężkiej depresji, która powoduje zamknięcie się chorego w sobie – to zaś doprowadza do destrukcyjnych myśli samobójczych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz