Materiał Partnera

Kto może skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Kto może skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Nie każda firma jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości. Jeżeli przedsiębiorca spełnia określone prawem warunki, może skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jedną z nich jest karta podatkowa. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są zalety tej formy rozliczania podatku oraz kto może wybrać ten rodzaj opodatkowania.

Czym jest karta podatkowa i czy warto się na nią zdecydować?

Rozliczenie w oparciu o kartę podatkową polega na opłacaniu stałej stawki podatku, niezależnej od wpływów przedsiębiorstwa. Wysokość podatku jest określana przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie liczby pracowników firmy, przedmiotu działalności oraz wielkości miejscowości, w której działalność jest prowadzona. W związku z tym karta podatkowa jest rozwiązaniem korzystnym przede wszystkim dla małych firm z niewielkich miejscowości. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na kartę podatkową, będzie zwolniony z obowiązku prowadzenia księgowości i składania deklaracji PIT. Zaletą tego rozwiązania jest niska stawka podatku. Jednak należy pamiętać, że podatek będzie trzeba odprowadzić nawet wtedy, gdy firma odnotuje w danym miesiącu stratę. Ponadto, uproszczone opodatkowanie może okazać się problematyczne, gdy przedsiębiorca zechce ubiegać się o kredyt. Trudniej jest bowiem ocenić jego dochody i zdolność kredytową. Bez wątpienia karta podatkowa może być mimo wszystko korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli małych firm. Pozwala ograniczyć formalności związane z rozliczaniem podatku i zaoszczędzić na prowadzeniu księgowości.

Jaka działalność gospodarcza może podlegać uproszczonemu opodatkowaniu?

Aby zastosować rozliczenie w oparciu o kartę podatkową, firma musi spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, dotyczą one rodzaju prowadzonej działalności. Karta podatkowa jest dostępna dla podatników prowadzących określone rodzaje działalności usługowej, wytwórczej czy gastronomicznej lub wykonujących wolne zawody. Skorzystać z niej mogą także niektóre rodzaje spółek cywilnych. Nie mogą natomiast jej stosować m.in. przedsiębiorcy, którzy prowadzą inną działalność gospodarczą czy wytwarzają wyroby objęte akcyzą. Nie jesteś pewien, czy możesz zastosować uproszczone opodatkowanie? Danuta Domagała Biuro rachunkowe to firma, w której uzyskasz profesjonalną poradę. Oferujemy zarówno pełną księgowość dla firm, jak i rozliczenia podatku. Pomożemy Ci znaleźć optymalną formę prowadzenia działalności i opodatkowania.

Opracowanie:
Słubice, Jedności Robotniczej 9 lok. 1
tel. 95 758 23 85
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz