Materiał Partnera

Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych

Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych

Wybór drzwi wewnętrznych idealnie pasujących do danego domu lub mieszkania oraz do potrzeb mieszkańców może być niełatwym zadaniem – zwłaszcza że na rynku dostępnych jest dziś wiele modeli drzwi o różnym wyglądzie i funkcjonalności. Jak dobrze wybrać drzwi wewnętrzne, by posłużyły nam na lata? Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę? Poniżej odpowiedzi na te pytania.

Najważniejsze parametry drzwi

Przed udaniem się do sklepu, warto poświęcić chwilę na zastanowienie, jakich drzwi wewnętrznych potrzebujemy, jakie dokładnie powinny mieć wymiary i do jakich pomieszczeń w domu pasować. To ostatnie jest o tyle istotne, że np. do salonu możemy wstawić drzwi z przeszkleniem, a do łazienki już niekoniecznie. Z kolei drzwi do garażu czy pomieszczeń gospodarczych mogą różnić się np. szerokością od standardowych drzwi wewnętrznych. Kolejne różnice mogą dotyczyć budowy samych drzwi – mogą one składać się z jednego skrzydła bądź z dwóch. Ta druga opcja, jeśli tylko możemy sobie na nią pozwolić, sprawi, że wnętrza będą się prezentować bardziej elegancko. Drzwi mogą być również prawe i lewe, w przypadku mniejszych wnętrz może mieć kluczowe znaczenie, w którą stronę się otwierają. Innym szczegółem technicznym, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, czy wybieramy drzwi przylgowe lub bezprzylgowe: te pierwsze posiadają wcięcie w skrzydle nachodzące na futrynę, kiedy zamykamy drzwi. Bardzo ważny jest materiał, z którego drzwi są wykonane, gdyż ma on kluczowe znaczenie nie tylko dla ich wyglądu, ale też komfortu użytkowania oraz trwałości. Dużą popularnością wśród kupujących cieszą się drzwi z drewna. Najczęściej spotykamy drzwi z drewna sosnowego, bukowego, jesionowego. Droższe, ale bardzo eleganckie są drzwi mahoniowe i dębowe. Alternatywą dla drewna mogą być drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych MDF i HDF, wyglądem przypominające drewno, ale tańsze od niego.

Estetyka drzwi

Drzwi wewnętrzne powinny być też ładne, dobrze dopasowane do innych elementów wykończenia wnętrz. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich kolor - można kolory zestawiać nie tylko na zasadzie podobieństw, ale też kontrastów, należy tylko pamiętać, by tych kolorów w jednym wnętrzu nie było zbyt wiele. Dlatego wybierając kolor drzwi do danego pomieszczenia, należy mieć na uwadze kolory ścian, podłóg, mebli czy stolarki okiennej. Nie należy zapominać też o tym, że drzwi powinny pasować do obydwu łączonych pomieszczeń. Mówiąc o estetyce, nie sposób pominąć kwestii montażu drzwi. Jak słusznie zauważa nasz ekspert ze sklepu KK Studio, niektórym klientom montaż wydaje się sprawą mało skomplikowaną, tymczasem wcale nie zawsze tak jest, do tego fachowcy zwykle zrobią to lepiej i szybciej.  
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz