Artykuł sponsorowany

Kremacja zwłok – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Kremacja zwłok – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czasem mawia się, że jedyną rzeczą, której na pewno w życiu doświadczymy, jest śmierć. I choć na co dzień raczej nie oddajemy się tego typu myślom, przychodzi czas, w którym zaczynają nam one towarzyszyć coraz częściej. Przekazujemy wówczas bliskim szczegóły na temat tego, gdzie chcielibyśmy zostać pochowani i jaka forma pochówku byłaby dla nas najbardziej odpowiednia. Co ciekawe, coraz częściej wskazujemy na kremację. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Na czym polega kremacja zwłok?

Zwłoki kremowano już od czasów starożytnych, jednak praktyka ta była zakazana w kościele katolickim aż do XX wieku. Tradycja chrześcijańska jest bowiem bardzo mocno związana z grzebaniem ciała po śmierci. Palenie zwłok było uważane za propagowanie pogańskich obrządków. Dziś wiara katolicka dopuszcza kremację jako jedną z form pochówku i - mimo początkowej niechęci społeczeństwa – staje się ona coraz bardziej popularna.

Kremacja polega na spopieleniu zwłok w specjalnym piecu kremacyjnym, który nagrzewa się od 800 do 1200 stopni Celsjusza. Ludzkie ciało nie ma jednak bezpośredniego kontaktu z ogniem. Do spopielenia zwłok dochodzi poprzez ich styczność z gorącym powietrzem. Jak wyjaśnia przedstawiciel z Zakładu Pogrzebowego „Witwicka” – właśnie dlatego proces ten jest długotrwały i zajmuje średnio dwie godziny. Po spaleniu prochy umieszczane są w urnie, którą można umieścić w ziemi tak samo jak trumnę. W miejscu spoczynku zmarłego można postawić tradycyjny nagrobek lub nieco mniejszy pomnik. Uroczystość pogrzebowa przebiega identycznie, jak w przypadku klasycznego pogrzebu.

Jak należy przygotować ciało do kremacji?

Niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie ciała do kremacji. Powinno ono zostać owinięte w całun albo być odziane w ubrania uszyte z naturalnych materiałów. Zanim zwłoki zostaną umieszczone w piecu, wkłada się je do papierowej lub drewnianej trumny. Wygląda ona inaczej niż sarkofag, który widzimy podczas klasycznych pogrzebów. Konstrukcja trumny do kremacji jest prosta, pozbawiona bogatych dekoracji i metalowych okuć. Sam materiał nie może być lakierowany ani wykończony żadnymi substancjami chemicznymi. Zmarłemu nie zakłada się biżuterii. Z ciała usuwa się też wszystkie metalowe elementy. Aby wykonać kremację zwłok potrzebne będą następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu zgonu wystawiony przez USC lub kserokopia z pieczęcią firmy pogrzebowej i potwierdzeniem, że dokument jest zgodny z oryginałem;
  • zezwolenie na kremację,
  • w przypadku kremacji szczątków ludzkich potrzebne będzie zaświadczenie z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Jakie są zalety kremacji?

Nie sposób nie dostrzec licznych zalet kremacji. Do największych należą względy higieniczno-ekologiczne. Rozkładające się na cmentarzach ciała nie są obojętne dla gleby i wód gruntowych. Ponadto na nekropoliach powoli zaczyna brakować już miejsc, a gminy niechętnie przeznaczają nowe tereny pod ich budowę. My sami, jako żyjący, brzydzimy się procesem degradacji ciała i pragniemy go uniknąć. Spopielenie zwłok jest tego gwarancją. Warto wspomnieć również o kwestiach ekonomicznych – kremacja jest dużo tańsza od organizacji tradycyjnego pogrzebu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz