Artykuł sponsorowany

Korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie rekuperacji

Korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie rekuperacji

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji, który pozwala na odzyskanie energii z zanieczyszczonego powietrza, dzięki wykorzystaniu urządzenia, jakim jest rekuperator. Wentylacja doprowadza świeże filtrowane zewnętrzne powietrze, tym samym usuwając z pomieszczeń to zużyte z zawartością CO2. Co więcej, w okresie zimowym dzięki takiej instalacji możliwe jest zaoszczędzenie nawet połowy kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

Zalety płynące z posiadania rekuperacji w domu

Dom wentylowany mechanicznie cechuje się zapachem świeżości. Nieustanna wymiana powietrza eliminuje zużyte — pełne dwutlenku węgla, bakterii, wirusów, brzydkich zapachów, roztoczy oraz napełnia pomieszczenia czystym powietrzem zewnętrznym. Będąc w domu, można odnieść wrażenie, że jest się na spacerze, nawet w przypadku, w którym okna są zamknięte. W ten sposób oszczędza się na ogrzewaniu, ponieważ wymiennik ciepła w rekuperatorze odzyskuje jego część z wywietrzonego powietrza oraz ogrzewa nim to wtłaczane. Poza zwykłą filtracją możliwa jest jego nawiewna jonizacja. Latem nie pojawiają się problemy we wnętrzach, gdyż nie ma potrzeby otwierania okien.

Zasady działania instalacji z rekuperatorem

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest przez otwór w budynku i przy pomocy kanału dostaje się do centrali wentylacyjnej. Kolejno kierowane jest w stronę wymiennika ciepła, latem zostaje w nim schłodzone, zimą podgrzane. Przepływ powietrza jest możliwy dzięki wentylatorowi wbudowanemu w centralę. Po wyjściu z niej powietrze siecią przewodów dostaje się do każdego pomieszczenia w domu dzięki nawiewnikom. Ważne, aby taką instalację zamontowała specjalistyczna firma, jak np. Walczak Łukasz Lucart – jedynie wtedy można mieć pewność jej skuteczności. Kratki wywiewne wciągają zużyte powietrze do wnętrza oraz kanałami wywiewnymi przesyłają je z powrotem do centrali. Zadaniem wentylatora wyciągowego jest kierowanie powietrza do wymiennika, przeważnie do wyrzutni, która znajduje się na dachu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz