Artykuł sponsorowany

Kontrola i bezpieczeństwo, czyli co warto wiedzieć o badaniach nieniszczących?

Kontrola i bezpieczeństwo, czyli co warto wiedzieć o badaniach nieniszczących?

Wzrost wymagań związanych z jakością materiałów, złączy i produktów spowodował w  ostatnich latach intensywny wzrost zainteresowania różnego rodzaju badaniami diagnostycznymi. Zaliczają się do nich między innymi badania nieniszczące, umożliwiające testowanie rozwiązań konstrukcyjnych oraz używanych materiałów wykorzystywanych do produkcji finalnych wyrobów.

Badania nieniszczące pod lupą

Rosnące wymagania odnośnie jakości produktów sprawiły, że badania nieniszczące są już niemal powszechnie wykorzystywane w procesach produkcyjnych oraz podczas eksploatacji maszyn i urządzeń przemysłowych, a także różnego rodzaju konstrukcji. Są one również  wykorzystywane podczas projektowania i wykonywania konstrukcji stalowych, gdzie odgrywają szczególnie dużą rolę przy kontroli wykonanych złączy spawanych. Polegają one przede wszystkim na wykorzystaniu nieinwazyjnych metod badań (bez zniszczenia materiału) w celu określenia jego integralności lub struktury bądź też wyznaczenia charakterystycznych właściwości obiektu. Badania nieniszczące umożliwiają określenie wewnętrznych oraz zewnętrznych defektów materiału lub składu, a także cech geometrycznych i niektórych właściwości fizycznych. W zależności od charakterystyki badanego elementu lub lokalizacji nieciągłości materiałowej możliwy jest wybór odpowiedniej metody. W przypadku defektów powierzchniowych stosuje się najczęściej metodę wizualną lub penetracyjną z użyciem np. cieczy fluorescencyjnej. Dzięki nim można określić wady kształtu, montażu lub inne niedoskonałości powierzchni, takie jak korozja lub pęknięcia. Wszelkiego rodzaju wady wewnętrzne można wykryć wykorzystując następujące metody:

  • badania ultradźwiękowe UT, gdzie fala dźwiękowa odbija się od powierzchni badanego materiału oraz od nierówności w strukturze. W ten sposób powstaje odczyt, na podstawie którego, znając parametry urządzenia oraz dane na temat przedmiotu badanego, można z dużą dokładnością ustalić, w których miejscach występują defekty.
  • badanie radiograficzne RT wykorzystuje promieniowanie X i Gamma, a jego wynikiem jest obraz w postaci cienia, który jest rejestrowany na błonach radiograficznych.
  • badania magnetyczno-proszkowe MT stosuje się najczęściej w przypadku różnego rodzaju stali konstrukcyjnych. Polegają one na magnesowaniu obiektów oraz zaaplikowania proszku lub zawiesin zawierających żelazo, dzięki czemu możliwe jest wykrycie rozproszenia pola magnetycznego, które pojawia się w miejscach występowania nieciągłości materiałowych.
  • badania prądami wirowymi ET wykonuje się poprzez wzbudzanie zmiennego pola elektromagnetycznego w badanym materiale i odbieraniu reakcji materiału poprzez przyrządy badawcze.

Warto pamiętać, że badania nieniszczące, w przeciwieństwie do badań destrukcyjnych, można wykonywać na każdym etapie wytwarzania bądź eksploatacji elementu, dzięki czemu można eliminować jego wady oraz zapobiegać awariom.

Kto wykonuje badania nieniszczące

Wszelkie badania tego typu wymagają posiadania niezbędnych certyfikatów, doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi. Dlatego też poszukiwania firmy wykonującej badania nieniszczące warto rozpocząć od zapoznania się z ofertą Stude Badania Nieniszczące Bartłomiej Tic z siedzibą w Orzeszu. Poza badaniami nieniszczącymi wykonują oni pomiary twardości i chropowatości powierzchni, badania ultradźwiękowe, badania blach na rozwarstwienia oraz pomiary grubości ścianek i powłoki lakierniczej. Dodatkowo oferują doradztwo w zakresie wiedzy spawalniczej. Stude tworzą doświadczeni i wysoko wykwalifikowani specjaliści z dziedziny badań nieniszczących, posiadający wszelkie wymagane certyfikaty.

Właściwie wykonane badania pozwalają na wyeliminowanie półwyrobów bądź wyrobów wadliwych. Wiąże się to z oszczędnościami ekonomicznymi, ale w wielu przypadkach może mieć także wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń lub konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz