Materiał Partnera

Komputerowa diagnostyka auta

Komputerowa diagnostyka auta

Jeżeli chcemy zapobiegać ewentualnym, poważnym awariom naszego auta, to regularna diagnostyka komputerowa wydatnie nam w tym pomoże. Szczególnie w sytuacji, kiedy nowoczesne auta w dużej mierze opierają się na sprawnie działającej elektronice. Im bardziej skomplikowany samochód tym większe ryzyko awarii. Przeczytajcie na czym polega diagnostyka komputerowa auta i co obejmuje.

Zasada działania

Cały proces diagnostyki komputerowej opiera się na podłączeniu urządzenia diagnostycznego do komputera pokładowego naszego samochodu. To pozwala mechanikowi odczytać pełen zestaw parametrów, które charakteryzują poszczególne podzespoły w samochodzie. To z kolei ułatwia diagnostykę ewentualnych nieprawidłowości.

Zadaniem komputera pokładowego pojazdu jest sterowanie silnikiem oraz poszczególnymi układami. Jednocześnie komputer prowadzi nieustanną diagnostykę podlegających mu podzespołów. W sytuacji, kiedy dowolny z parametrów będzie niezgodny z normą założoną przez producenta, komputer pokładowy odnotuje ten fakt i zapisze w swojej pamięci. Diagnosta odczytując dane z komputera pobiera także pełną listę błędów, jakie zostały stwierdzone od ostatniego odczytu. Te informacje pozwalają zdiagnozować nieprawidłowości w konkretnych układach. Stanowią one dla diagnosty bazę dla kolejnych działań, mających na celu zdiagnozowanie oraz naprawę usterki.

Elementy podlegające weryfikacji

Diagnostyka komputerowa samochodu pozwala na stwierdzenie usterek w konkretnych układach i podzespołach naszego auta. Dzięki niej diagnosta może zweryfikować działanie systemów bezpieczeństwa takich jak ABS, ASR, SRS oraz ESP. Ponadto urządzenie diagnostyczne pomaga w wychwyceniu usterek systemu EPC, układu paliwowego, immobilisera czy tez poduszek powietrznych. Oprócz tego diagnosta jest w stanie zweryfikować poprawne działanie układu napędowego.

Komputer diagnostyczny pozwala na kontrolę pracy poszczególnych układów w trakcie jazdy. Warto w tym miejscu wymienić kontrolę ciśnienia doładowania, temperaturę, pracę przepływomierza, jak również czasy wtrysków. Diagnostyka komputerowa pozwala także na weryfikację pracy układu klimatyzacji oraz automatycznej skrzyni biegów.

W dobie postępującej automatyzacji diagnostyka komputerowa auta stanowi ważne narzędzie pozwalające na szybką weryfikację pracy poszczególnych układów. Ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla obecnego właściciela, ale także dla potencjalnego kupca, który chce zweryfikować stan pojazdu przed finalizacją transakcji. Diagnostyka komputerowa auta powinna stanowić element okresowego przeglądu pojazdu. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć dużo bardziej poważnych, a tym samym kosztownych awarii.

Zlecając diagnostykę samochodu warto korzystać z oferty sprawdzonych stacji diagnostycznych. Firma F.H.U. STACHOWIAK z Konstantynowa Łódzkiego, prowadzona od 1998 roku przez Pawła Stachowiaka, oferuje szeroki wachlarz usług związanych z diagnostyką oraz naprawą pojazdów. Specjalizacją firmy są auta marki Mercedes.

Opracowanie:
Konstantynów Łódzki, Łódzka 27/29
tel. 42 211 17 48
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz