Materiał Partnera

Kleje – rodzaje i zastosowanie

Kleje – rodzaje i zastosowanie

Wybór konkretnego kleju uzależniony jest przede wszystkim od tego, do czego ma być on przeznaczony i co chcemy nim kleić. Każdy rodzaj kleju będzie różnił się między sobą formą, strukturą, składem chemicznym i parametrami fizycznymi. Klej można wykorzystać na wiele sposobów, trzeba tylko wiedzieć który służy do klejenia konkretnych powierzchni czy elementów. Są dostępne w sklepach i marketach budowlanych, sklepach z farbami, czy też specjalistycznych sklepach z artykułami klejącymi, jak krakowska firma TAŚMA.

Kleje strukturalne

Są stosowane tam, gdzie wymagane są bardzo mocne połączenia. Z powodzeniem mogą zastąpić wkręty, śruby, nity czy też spawanie. Dzięki użyciu klejów strukturalnych zmniejsza się waga danego materiału, poprzez zredukowanie jego grubości. Cechuje je wytrzymałość, sprężystość oraz wysoka adhezja (przyleganie). Kleje strukturalne są odporne na korozje, wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym (np. do sklejania elementów siedzisk czy deski rozdzielczej), do sklejania elementów sprzętu sportowego, klejenia magnesów do stalowych wirników czy jako zabezpieczenie układów scalonych przed ingerencją niepożądanych osób. Wśród klejów strukturalnych dwuskładnikowych wyróżnia się m.in. kleje akrylowe czy epoksydowe.

Kleje na gorąco

Klej to stała i termoplastyczna żywica, która pod wpływem wysokiej temperatury staje się płynna. Po zwilżeniu klejonej powierzchni zastyga i twardnieje w ciągu kilku sekund. Najczęściej stosuje się tu klej typu Hot-Melt, z syntetycznego kauczuku. Kleje na gorące są dostępne w przezroczystych bądź białych pałkach w różnym rozmiarze (długości i średnicy). By korzystać z takiego kleju potrzebny jest pistolet, który powinien być dostosowany do konkretnych wkładów. Kleje na gorąco są stosowane do łączenia elementów drewnianych, tkanin, laminatów, tworzyw sztucznych i cienkich metali. Można go wykorzystać także do uszczelniania opakowań.

Kleje poliuretanowe

Uniwersalne o wszechstronnym zastosowaniu, są doskonałe do łączenia elementów z drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, betonu, ceramiki, styropianu, sklejki i materiałów izolacyjnych. Świetnie się sprawdzają podczas drobnych domowych napraw. Kleje poliuretanowe są bardzo wytrzymałe, a sam proces wiązania jest szybki. Zawierają niewielką ilość organicznych związków lotnych, dzięki czemu nie jest wymagane korzystanie ze sprzęty wentylacyjnego. Kleje te można wykorzystać np. do przyklejenia luster do drewna, tłoczonego aluminium do laminatu czy włókna szklanego i drewna w statkach i jachtach.

Dostępne są także kleje w sprayu, które są łatwe w użyciu i pozwalają na łączenie papieru, szkła, wykładzin, gumy czy tworzyw sztucznych. Można za ich pomocą kleić tekturę, tkaniny, a także metalowe folie. Są przezroczyste, nie przesiąkają przez klejony materiał i nie powodują jego marszczenia. Kleje wodne są alternatywą dla klejów rozpuszczalnikowych. Wydajne, przyjazne dla środowiska i niepalne nadają się do klejenia drewna, szkła, korka, filcu, tworzyw sztucznych, malowanych metali, waty szklanej czy aluminium. Z kolei kleje uszczelniające tworzą elastyczną spoinę klejową, która może być stosowana w warunkach zewnętrznych i wewnętrznych. Przeznaczony jest m.in. do uszczelniania szczelin i spoin w pojazdach specjalnych i do zabezpieczenia instalacji przed powietrzem i pyłem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz