Artykuł sponsorowany

Kleje w sprayu i butlach – rodzaje i zastosowanie profesjonalnych klejów

Kleje w sprayu i butlach – rodzaje i zastosowanie profesjonalnych klejów

Profesjonalne kleje pozwalają na stworzenie stałego, wytrzymałego połączenia między różnymi powierzchniami. Za ich pomocą połączyć możemy stal nierdzewną, aluminium, żeliwo i tworzywo sztuczne. Nadają się na sklejania elementów drewnianych, a nawet uszczelniania. Poznaj niezawodne kleje 3M i sprawdź, jaki rodzaj kleju najlepiej sprawdzi się podczas wykonywanych przez Ciebie prac.

Szeroka oferta niezawodnych klejów

Stworzenie trwałego połączenia między dwoma powierzchniami nie zawsze jest proste. Wtedy z pomocą przychodzą specjalistyczne kleje, o szczególnym zastosowaniu. Szeroki wybór profesjonalnych środków klejących znajdziesz na przykład w ofercie firmy TAŚMA – polskiego dystrybutora klejów i taśm klejących znanych producentów. Do wyboru masz na przykład:

  • kleje w aerozolu, które umożliwiają szybkie i czyste łączenie,
  • kleje dwuskładnikowe, czyli  żywice epoksydowe ze specjalnym aplikatorem mieszającym,
  • kleje na gorąco, do szybkiego tworzenia silnych połączeń,
  • kleje poliuretanowe -  w butlach i na gorąco,
  • kleje wodne dyspersyjne o wszechstronnym zastosowaniu,
  • kleje uszczelniające, do zadań specjalnych.

Gdy liczy się szybkość

Jeśli zależy Ci na szybkim sklejeniu ze sobą powierzchni, najlepszym wyborem będzie klej w sprayu. Za pomocą tego środka połączysz ze sobą materiały takie jak: papier, szkło, tektura, tkaniny, tworzywa sztuczne, wykładzina, a nawet guma.

Jeśli jednak zamierzasz kleić przedmioty wykonane z drewna lub tkaniny, fragmenty podłóg, laminaty albo pianki warto zakupić klej na gorąco. Jest to termoplastyczna żywica, która pod wpływem temperatury staje się płynna i błyskawicznie zwilża klejoną powierzchnię. Gdy stygnie, twardnieje, tworząc bardzo silne połączenie. Klej termotopliwy nakłada się na powierzchnie za pomocą specjalnego aplikatora, nazywanego czasem pistoletem do kleju, ze względu na jego charakterystyczny kształt.

Klejenie i uszczelnianie – kleje strukturalne

Popularnym ze względu na wytrzymałość tworzonych połączeń rodzajem kleju jest klej dwuskładnikowy strukturalny. Wymaga on związania ze sobą dwóch składników, klejenie za jego pomocą jest procesem dłuższym i nieco trudniejszym niż w przypadku kleju w aerozolu lub kleju na gorąco, jednak klej ten ma swoje liczne zalety, co sprawia, że ma wielu zwolenników. Do najważniejszych korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z klejów strukturalnych, zaliczamy:

  • szerokie zastosowanie – może być stosowany do klejenia metali, szkła, ceramiki, drewna, tworzyw sztucznych,
  • zdolność uszczelniania i zalewania produktów – wykorzystywana np. w produkcji elektroniki,
  • wysoka trwałość,
  • niski koszt,
  • możliwość uzyskania mocniejszych i sztywniejszych konstrukcji, dzięki lepszemu rozkładowi naprężeń.

Kleje poliuretanowe – uniwersalne zastosowanie

Klejami łączącymi w sobie zalety kleju na gorąco oraz kleju strukturalnego są środki klejące poliuretanowe. Nakłada się je, podobnie jak w przypadku klejów na gorąco, specjalistycznym aplikatorem, ułatwiającym dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Podobnie jak kleje na gorąco pozwalają na szybkie związanie ze sobą materiałów, a dzięki niskiej zawartości lotnych zawiązków organicznych nie ma konieczności wentylowania pomieszczenia, jak w przypadku stosowania klejów dwuskładnikowych.

Kleje poliuretanowe pozwalają też osiągnąć wytrzymałość strukturalną połączenia na wielu materiałach, podobnie jak w przypadku klejów dwuskładnikowych. Świetnie sprawdzają się np. do klejenia mebli, pozwalając na wyeliminowanie gwoździ i innych łączeń mechanicznych.

Opracowanie:
Kraków, Kozia 14
tel. 12 653 24 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz