Artykuł sponsorowany

Kleje błyskawiczne Loctite. Charakterystyka i możliwości stosowania

Kleje błyskawiczne Loctite. Charakterystyka i możliwości stosowania

Kleje błyskawiczne są już dziś nieodłącznym elementem każdego zestawu narzędzi – zarówno domowego, jak i profesjonalnego. Do wyboru mamy wiele modeli takich klejów, w zależności od zastosowania, składu i innych uwarunkowań, na przykład wielkości klejonej powierzchni. Co warto o nich wiedzieć, jakie mają właściwości i w jakich zastosowaniach sprawdzą się najlepiej?

Zastosowanie klejów błyskawicznych Loctite

W przeciwieństwie do tanich, domowych klejów błyskawicznych, profesjonalne kleje błyskawiczne Loctite dobiera się według zastosowania, choć są także dostępne kleje o uniwersalnym zastosowaniu. Jednak inne modele wybierzemy więc do klejenia tworzyw sztucznych i gumy, a inne do metali czy drewna. W ofercie takich sklepów internetowych, jak Woronko Kleje, dostępne są także kleje Loctite przeznaczone do klejenia trudnosklejalnych tworzyw sztucznych (PP, POM, PE czy PTSF). Istnieją także modele do stosowania w sytuacjach, w których specyficzna woń silnego kleju nie może być wyczuwalna – Jest to Loctite 403. Sprawdzi się on także w warunkach o zmiennej wilgotności, ponieważ ma obniżoną zdolność do tworzenia wykwitów. Oferta klejów Loctite jest spora, dlatego warto sprawdzić przed zakupem, czy nie ma modelu przeznaczonego ściśle do warunków, w jakich będzie używany. 

Właściwości klejów błyskawicznych Loctite

Kleje błyskawiczne Loctite łączą powierzchnię w bardzo krótkim czasie – czas ustalenia wynosi kilka sekund, natomiast czas utwardzenia nawet do 24 h. Czas ustalenia to czas, po którym można używać powierzchni bez wpływu na siłę kleju i jego dalsze utwardzanie. W testach laboratoryjnych bada się to przez próbę rozłączenia powierzchni z siłą 3 kg przez minimum 5 sekund – gdy powierzchnie nie będą się oddzielać, to znaczy, że klej się ustalił. Dla pewności można odczekać trochę dłuższy czas, na przykład 15-20 sekund (który i tak jest nieporównywalnie krótszy do innych rodzajów klejów).

Kleje Loctite są odporne na wiele rodzajów rozpuszczalników (np. olej, czy toulen), ale słabną wobec rozpuszczalników polarnych (np. acetonu czy rozpuszczalników żrących). Dostępne są dodatkowe podkłady i akceleratory klejów, poprawiające ich właściwości zwłaszcza na trudnych powierzchniach.

Zalety klejów błyskawicznych jednoskładnikowych

Poza największą i najbardziej oczywistą zaletą klejów błyskawicznych, czyli szybkością i mocą klejenia, kleje Loctite wyróżniają się na rynku także innymi cechami. Można je przykładowo aplikować za pomocą półautomatycznego dozownika, który elektronicznie reguluje ilość kleju i czas dozowania, informując także sygnałem o końcu czynności. Kleje Loctite łączą nawet bardzo trudne do sklejenia powierzchnie porowate, którym zwykłe kleje mogłyby nie podołać. Nie zawierają one także rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić klejone powierzchnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz