Artykuł sponsorowany

Klapy dymne w budynkowym systemie przeciwpożarowym

Klapy dymne w budynkowym systemie przeciwpożarowym

Zagrożenie pożarowe występuje w każdym budynku. Dlatego – zgodnie z prawem budowlanym – konieczne jest zachowanie określonych zasad projektowania domów, które do minimum ograniczą ryzyko zaprószenia ognia. Jednym z elementów typowego systemu przeciwpożarowego są klapy dymne. Zamontowane w odpowiednim miejscu na dachu zapewnią skuteczne odprowadzanie nadmiaru ciepła i zadymienia.

Wietrzenie i odprowadzanie dymu a ochrona zdrowia

Zgodnie z danymi statystycznymi, które dotyczą pożarów, około 85% przypadków zgonów wynika nie z bezpośredniego działania ognia, ale z zatrucia tlenkiem węgla i zaczadzenia. To właśnie dym jest największym wrogiem lokatorów. Dlatego jego usuwanie jest tak ważne w systemie bezpieczeństwa. Często klapy dymne stanowią skuteczniejszą ochronę niż zraszacze, które gaszą jedynie otwarte płomienie. Tlące się dywany i tkaniny obiciowe ze sztucznych włókien, meble i wyposażenie z tworzyw sztucznych oraz różne substancje chemiczne nie dają się ugasić wodą, a ponadto produkują duże ilości toksycznych dymów. Wietrzenie pozwala zażegnać największe niebezpieczeństwo i przetrwać do czasu przyjazdu straży pożarnej.

Innym cichym zabójcą podczas pożarów jest niewidoczny ludzkim okiem tlenek węgla. Ulatnia się z nieszczelnych przewodów kominowych i piecyków, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Klapy oddymiające, które oferuje Wirmet. PHU. Robert Gogulski, to sposób na skuteczne wietrzenie budynku oraz wymianę tlenku węgla na czyste powietrze. Warunkiem jest wybór prawidłowych parametrów klapy, jej konstrukcji oraz miejsca montażu w dachu budynku. Eliminowanie dymu, toksycznych gazów i obniżanie temperatury przez wentylację budynku ogranicza również zniszczenia oraz ułatwia ewakuację i pracę strażaków.

Rodzaje klap oddymiających

Typowa klapa dymowa to konstrukcja złożona z podstawy i pokrycia. Może też mieć budowę jedno- lub dwuskrzydłową, co wpływa na jej wielkość i efektywność wentylacyjną.

Producenci oferują:

  • podstawy wykonane z blachy stalowej różnej grubości oraz z laminatu poliestrowego o wysokiej wytrzymałości na warunki środowiskowe,
  • pokrycia w formie kopuły akrylowej, poliwęglanowej oraz z poliwęglanu komorowego PC o różnej grubości,
  • napędy elektryczne i hydrauliczne, zależnie od możliwości technicznych obiektu.

Wybór stalowej podstawy wiąże się z koniecznością wykonania warstwy termoizolacyjnej ze styropianu lub wełny mineralnej. Klapa dymna będzie bowiem miejscem wyjątkowo podatnym na straty energii cieplnej. Minimalna grubość takiej izolacji to około 4-5 cm. Z kolei podstawy z poliestru wzmacniane są włóknem szklanym, a wnętrze pomiędzy dwiema warstwami tworzywa wypełnia pianka poliuretanowa. Stanowi ona sama w sobie skuteczną izolację termiczną, dlatego produkt nie wymaga dodatkowych prac w tym zakresie. Kopuły mogą mieć postać jedno-, dwu- lub trzywarstwową, dzięki czemu można znacznie skuteczniej ograniczyć straty ciepła.

Poza oddymianiem i wentylowaniem pomieszczeń klapy mogą z powodzeniem zastępować klasyczne świetliki dachowe, a także włazy na dach dla kominiarzy, dekarzy czy pracowników uprzątających śnieg. Wystarczy wybrać kopułę z przejrzystym wypełnieniem. Na większych dachach takie konstrukcje montuje się też w ciągach doświetlających. Wybór typu klapy wymaga również obliczenia obciążenia ogniowego budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz