Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonuje się horyzontalne przewierty sterowane?

Kiedy wykonuje się horyzontalne przewierty sterowane?

Doprowadzenie mediów do poszczególnych działek i znajdujących się na nich budynków wiąże się m.in. z wykonaniem wykopów pod instalacje. Takie budowle ziemne w prosty sposób wykonuje się na terenach niezamieszkałych, na których nie zostały jeszcze wybudowane żadne obiekty użytkowe. Co w przypadku, gdy niezbędne jest przygotowanie miejsca pod ziemią na terenach zagospodarowanych i zurbanizowanych?

Wykopy czy przewierty – jaką metodę wybrać?

Przeprowadzenie robót ziemnych w celu przygotowania sieci wodociągowej czy instalacji elektrycznej to jeden z podstawowych elementów większości inwestycji budowlanych. Na terenach, które nie zostały jeszcze zabudowane, najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie wykopów. W tym celu koparka usuwa nadmiar ziemi w wybranych miejscach, po czym układa się w nich przewody, a następnie zasypuje. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy instalacje trzeba ułożyć pod przygotowaną już wcześniej nawierzchnią czy budynkiem.

W takiej sytuacji stosuje się natomiast przewierty sterowane. Metoda ta pozwala wykonać tunel o średnicy umożliwiającej wprowadzenie do nich przewodów w osłonach bez konieczności naruszania istniejących obiektów. Przewierty tego typu realizuje firma Abis s.c., wykorzystując do tego celu nowoczesne technologie i specjalistyczny sprzęt. Takie rozwiązanie jest zatem przede wszystkim stosowane przez inwestorów chcących przygotować instalacje na zabudowanym terenie. Jakich konkretnie układów to dotyczy i kiedy jeszcze wykonuje się przewierty sterowane?

Zastosowanie horyzontalnych przewiertów sterowanych

Przeprowadzane w kierunku poziomym przewierty sterowane są metodą na wykonanie tuneli dla przewodów różnych instalacji. Dotyczy to układów doprowadzających energię elektryczną do poszczególnych działek i budynków, ale nie tylko. Przewierty te stosuje się w celu wykonania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a także gazociągów. Takie rozwiązanie pozwala również na bezpieczne doprowadzenie przewodów instalacji teletechnicznych do konkretnych punktów odbioru, w tym np. światłowodów.

W zależności od możliwości technologicznych, jakimi dysponują konkretni wykonawcy horyzontalnych przewiertów sterowanych, sposób ten pozwala na wprowadzenie pod ziemię rur o zróżnicowanej średnicy. Może ona sięgać od kilkudziesięciu do nawet 500-1000 mm. Sprawia to, że przewierty tego typu są dość uniwersalne i można je dostosować do konkretnego rodzaju instalacji i użytych w niej przewodów. W połączeniu ze zminimalizowaniem uszkodzeń terenu sprawia to, że horyzontalne przewierty stosowane są nierzadko wykorzystywane nie tylko na obszarach zurbanizowanych, ale też niezabudowanych działkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz