Materiał Partnera

Kiedy warto zaopatrzyć się w czujniki czadu?

Kiedy warto zaopatrzyć się w czujniki czadu?

Z racji swoich trujących właściwości oraz tego, że jest bezbarwny, bezwonny oraz bezsmakowy, tlenek węgla, zwany czadem, nazywany jest „cichym zabójcą”. Pojawia się podczas niepełnego procesu spalania w otoczeniu ze zbyt małą ilością tlenu. Kiedy w grę wchodzi ludzkie życie, należy stosować skuteczną prewencję, którą będzie w tym przypadku zakup specjalnego czujnika czadu, alarmującego wszystkich domowników w trakcie zagrożenia.

Jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem?

Ochrona przed zaczadzeniem polega przede wszystkim na czyszczeniu oraz regularnych kontrolach szczelności przewodów kominowych, którymi zajmują się kominiarze. Po drugie – z wszelkich urządzeń, w których następuje proces spalania, należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem, czytając uprzednio dokładnie instrukcję obsługi. Ponadto nie zapychać ani nie zaklejać kratek wentylacyjnych i często wietrzyć łazienkę oraz kuchnię, czyli pomieszczenia najbardziej narażone na pojawienie się tlenku węgla.

Warto także zaopatrzyć się w odpowiedni czujnik czadu, który zaalarmuje nas w sytuacji, gdy tlenek węgla zacznie się ulatniać – proponuje ekspert z hurtowni elektrotechnicznej „EKO”, której oferta obejmuje szeroką gamę produktów elektrycznych oraz elektroinstalacyjnych. – Średniej klasy czujnik czadu można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Zapewni on eliminację ryzyka zaczadzenia wskutek awarii pieca lub kominka nawet do czterech lat. To niewielka cena w porównaniu do korzyści, które można odnieść, będąc w porę poinformowanym o domowym zagrożeniu.

Jak działa czujnik czadu?

W środku czujnika czadu znajduje się sensor chemiczny lub elektrochemiczny, zawierający substancje, które reagują z tlenkiem węgla zawartym w powietrzu. W sytuacji zagrożenia uruchamiany jest głośnik oraz, jeżeli dany model jest w niego wyposażony, sygnalizator świetlny. Niektóre czujniki mają także zamontowany wyświetlacz, który na bieżąco informuje o zagrożeniu, a także problemach eksploatacyjnych, w tym o braku zasilania.

Aby jak najwcześniej wykryć podwyższone stężenie tlenku węgla, urządzenie należy umieścić w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, piec lub kocioł, a także blisko kuchenek gazowych i butli. Miejsce powinno być osłonięte od przeciągów i z dobrą cyrkulacją powietrza – szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji obsługi.

W sklepach z artykułami elektrycznymi można znaleźć kilka rodzajów czujników czadu. Ważne, aby urządzenie posiadało dodatkowy system kontroli (np. temperatury), samodzielne niezależne zasilanie, system ostrzegania dźwiękowy i świetlny, również w przypadku niskiego poziomu zasilania, a także ogólnoświatowe atesty, zwłaszcza normy PN-EN50291-1:2010.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz