Artykuł sponsorowany

Jak wybrać ogrzewanie do domu?

Jak wybrać ogrzewanie do domu?

Gaz ziemny, gaz płynny, węgiel, czy biopaliwa - co wybrać? To pytanie zadaje sobie większość osób, które planują lub już projektują budowę swojego nowego domu. Wybór paliwa to wbrew pozorom jedna z najtrudniejszych decyzji, z jakimi musimy się zmierzyć. Z ogrzewania będziemy korzystać przez wiele lat, a to, w jaki sposób je dobierzemy, będzie miało przez cały ten czas konsekwencje finansowe. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu?

Gaz płynny i ziemny

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście podłączenie się do sieci elektrociepłowniczej, jednak stawiając dom jednorodzinny, często nie mamy takiej możliwości. Większość inwestorów decyduje się na budowę domu, by uciec nieco od miasta, a tam rury z elektrociepłowni zwyczajnie nie docierają. Warto więc zastanowić się nad paliwem gazowym. Nie jest to rozwiązanie najtańsze, jednak cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest wygodne i wymaga od nas mniej atencji, niż paliwa stałe. Kotły zasilane gazem nie są bardzo drogie i nie ma problemu z ich montażem, ponieważ są już dobrze znane wykonawcom działającym na polskim rynku. 

Nowoczesne kotły gazowe są bezobsługowe - włączamy ogrzewanie i możemy o nim właściwie zapomnieć, możemy także pozostawić dom bez opieki. Nowoczesne kotły są wyposażone w szereg zabezpieczeń, co czyni je urządzeniami bardzo mało awaryjnymi. Nie mamy też do czynienia z sadzą, popiołem, koniecznością czyszczenia kotła. Tylko jaki gaz? Gaz ziemny jest dostarczany do odbiorców rurociągami - mamy zatem gwarancję ciągłej dostawy paliwa. Jednak podobnie jak w przypadku podłączenia do elektrociepłowni, nie zawsze możemy podłączyć się do instalacji z gazem ziemnym. Zostaje nam wówczas gaz płynny, który dostarczany jest do odbiorców cysternami. Kotły na gaz płynny to takie same urządzenia jak kotły na gaz ziemny - dowiadujemy się w firmie Bartexpol z Brzegu - potrzebny jest tylko specjalny palnik.

Paliwa stałe

Węgiel to wciąż bardzo popularne w Polsce paliwo, ze względu na swoją stosunkowo niską cenę. Eksperci mówią, że na cenie zalety tego paliwa się kończą, ponieważ ogrzewanie węglowe zanieczyszcza środowisko, emitując duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Węgiel wciąż jest bardzo popularny na śląsku - z oczywistych względów. Górnicy zatrudnieni na kopalniach dostają specjalne talony na węgiel, które mogą wykorzystać lub odsprzedać komuś innemu. Dostawa węgla jest też tania, w porównaniu z innymi regionami naszego kraju. Węgiel uważany jest za paliwo naturalne i wykorzystuje się go nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w kamienicach, czy blokach starszej generacji. W piecach i kotłach węglowych paliwo musimy regularnie uzupełniać i usuwać powstający w wyniku spalania popiół. Jeśli kotłownia znajduje się w piwnicy domu, budynku, problem z popiołem i sadzą jest mniejszy. Właściciele domów i mieszkań, którzy mają piece w salonach, kuchniach, sypialniach, doskonale wiedzą, jak uciążliwe jest palenie węglem - nie da się usunąć popiołu tak, by nie nabrudzić wokół pieca. Mniej szkodliwym, ale równie uciążliwym paliwem jest drewno, jest jednak znacznie droższe od węgla. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz