Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest badanie zanieczyszczenia powierzchni ziemi?

Kiedy konieczne jest badanie zanieczyszczenia powierzchni ziemi?

Schemat identyfikacji terenów zanieczyszczonych określony został pod koniec 2016 roku przez Ministerstwo Środowiska. Określa on jasno, kiedy konieczne będzie przeprowadzenie badania zanieczyszczenia powierzchni ziem, co nie oznacza, że w tym zakresie nie pojawiają się żadne pytania. Aby na nie odpowiedzieć, będziemy musieli zapoznać się z aktami prawnymi.

Badanie zanieczyszczenia powierzchni ziemi – gdzie jest opisane?

Chcąc zgłębić temat badania zanieczyszczenia powierzchni ziemi, będziemy musieli zapoznać się z aktami prawnymi wyższego rzędu. Na początku warto wziąć pod uwagę przede wszystkim prawo ochrony środowiska oraz ustawę o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Ustawy nie określają jednak zakresu badań zanieczyszczenia powierzchni ziemi – mówią tylko o tym, kiedy powinno zostać ono wykonane.

Kiedy przeprowadza się ocenę zanieczyszczenia gruntu?

Z organem inspekcji – takim jak przedsiębiorstwo Geotech – będziemy współpracować np. w przypadku chęci uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Wówczas ocena zanieczyszczenia powierzchni ziemi powinna zostać zawarta w raporcie początkowym oraz raporcie końcowym.

Obowiązek wykonania badań zanieczyszczenia powierzchni ziemi może na nas nałożyć regionalny dyrektor ochrony środowiska. Dotyczy to jednak wyłącznie przedsiębiorców, rozumianych w tym przypadku jako podmiot korzystający ze środowiska.

Konieczność przeprowadzania omawianego typu badań pojawia się po wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia dla środowiska lub też szkody w środowisku. Obowiązek przeprowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi spada na przedsiębiorcę – oczywiście jeśli zagrożenie powstało z jego winy.

Jakie są przesłanki do przeprowadzenia badania zanieczyszczenia powierzchni ziemi?

Widzimy zatem, że obowiązek przeprowadzenia badań zanieczyszczenia powierzchni ziemi jest nakładany tylko w specyficznych przypadkach. Zazwyczaj nie są one konieczne. Na decyzję o przeprowadzeniu badań wpływają inne czynniki. Należą do nich między innymi:

  • działalność prowadzona w przeszłości,
  • historia terenu,
  • przesłanki, które wskazują na możliwość wystąpienia zanieczyszczenia.

Wiedza na temat zanieczyszczenia powierzchni ziemi jest bardzo istotna ze względu na podmiot, do którego obecnie należy dany teren jak i dla jego potencjalnych przyszłych nabywców.

Musimy wiedzieć, że zanieczyszczenie gruntowe może dotyczyć każdego typu działek – mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie miała miejsce działalność człowieka, szczególnie przemysłowa lub miejska.

Przeprowadzenie badań ma też inne znaczenie – jeśli nabędziemy teren zanieczyszczony, będziemy musieli przeprowadzić remediację na własny koszt, niezależnie od tego, czy owo zanieczyszczenie pojawiło się z naszej winy, czy też nie. Jest to niezwykle ważne przy negocjowaniu ceny zakupu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz