Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie geotechniczne gruntu?

Na czym polega badanie geotechniczne gruntu?
Badanie geotechniczne gruntu to zespół czynności, które wykonuje się, żeby ustalić wodno-gruntowe warunki posadowienia budynków. Bez niego niemożliwe byłoby między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę. Wykonaniem badań powinna zajmować się specjalistyczna firma, która posiada odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanego pracownika. Na czym dokładnie polega, kiedy się je wykonuje i komu najlepiej zlecić?

Czego dotyczy badanie gruntu?

Badanie geotechniczne gruntu nie jest wyłącznie widzimisię urzędników i należy je wykonać z wielu różnych powodów. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim ustalenie:

  • typu gruntów na danym obszarze;
  • głębokości poszczególnych warstw gruntu, w szczególności warstwy nośnej;
  • poziomu wód gruntowych oraz jego wahań;
  • czy na danym obszarze możliwe jest posadowienie budynku.

Badanie geotechniczne gruntu wykonuje się najczęściej przy okazji starania się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Dzięki niemu można ustalić, jaki typ fundamentów należy zastosować, aby dany obiekt budowlany był stabilny i całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.

Profesjonalne badanie geotechniczne pomaga przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych wydatków, które mogłoby się pojawić, gdyby nie zastosowano technologii budowy dostosowanej do danego gruntu. W przeciwnym razie może dochodzić do zniszczeń np. zalewania piwnicy, wychodzenia wilgoci, a nawet pękania ścian i osłabienia konstrukcji budynku.

Komu je zlecić?

Badanie geotechniczne może przeprowadzić tylko odpowiednio do tego uprawniona osoba, która nie tylko zajmie się samym badaniem gruntu, ale tez przygotowaniem wymaganej dokumentacji. Przykładem może być firma Margeo, której siedziba znajduje się w Warszawie. Na koszt usługi ma wpływ wiele czynników, między innymi ilość i głębokość odwiertów. Głębsze odwierty są konieczne na przykład w przypadku domów z piwnicą. Dodatkowo można zlecić również badanie odczynu gleby, gdyż nieprawidłowe pH może negatywnie oddziaływać na beton.

Jak wygląda badanie geotechniczne?

Jest ono wykonywane jednego dnia i zwykle trwa kilka godzin. Polega na wykonaniu specjalistycznych odwiertów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy badanie musi zostać powtórzone. Ma to miejsce między innymi w przypadku okresowych podtopień. Konieczne jest wtedy sprawdzenie wahań poziomu wód gruntowych w ciągu całego roku, aby móc określić, czy na danym terenie bezpieczne będzie rozpoczęcie budowy. Niektóre tereny wymagają dodatkowego osuszenia. Na podstawie wykonanych badań geotechnicznych zostaje sporządzona opinia geotechniczna, a czas oczekiwania to mniej więcej dwa tygodnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz