Materiał Partnera

Kiedy konieczna jest całkowita wymiana instalacji elektrycznej?

Kiedy konieczna jest całkowita wymiana instalacji elektrycznej?
Stara i niesprawna instalacja elektryczna może być przyczyną wielu groźnych wypadków. Narażone są nie tylko Twoje cenne sprzęty elektryczne, ale również zdrowie i życie. Porażenie prądem bardzo często niesie ze sobą skutki śmiertelne lub trwałą utratę zdrowia. Kupując mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, należy być szczególnie na to wyczulonym. W jaki sposób możesz zdiagnozować czy instalacja wymaga wymiany?

Zagrożenia wynikające ze starej instalacji elektrycznej

Stare instalacje elektryczne zwykle nie posiadają przewodu uziemiającego, przez co nie spełniają warunków bezpieczeństwa stosowanych w nowoczesnym budownictwie. Bardzo często powoduje ona problemy z prądem przeciążeniowym, zwarciowym oraz przepięciami. Jest to niebezpieczne nie tylko dla życia domowników, ale też całego ich dobytku. Niesprawna instalacja elektryczna bardzo często jest przyczyną awarii oraz zniszczenia sprzętów AGD/RTV. Im starsze okablowanie, tym większe ryzyko przerwania ciągłości izolacji, dlatego może dochodzić do porażenia w sytuacji, kiedy zaczynamy na własną rękę majstrować przy instalacji. Należy pamiętać, aby tego typu praktyki pozostawić fachowcom. Nie tylko posiadają oni odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, ale też solidny sprzęt oraz wyposażenie BHP zabezpieczające przed zagrożeniami wynikającymi z pracy przy prądzie. Jak podają niektóre statystyki – w Polsce co roku wybucha kilka tysięcy pożarów (mniejszych lub większych) spowodowanych niesprawną instalacją elektryczną.

Kiedy musisz wymienić instalację?

Specjalista z bytomskiej firmy Electrix namawia, aby sprawdzić stan instalacji elektrycznej jeszcze przed wprowadzeniem się do nowo zakupionego domu, szczególnie jeśli jego wiek wynosi więcej niż dziesięć lat. Tylko doświadczona osoba jest w stanie właściwie zdiagnozować, czy sieć wymaga renowacji. Zdarza się, że jest ona w dobry stanie, jednak im starszy dom, tym większe prawdopodobieństwo, że czeka Cię kompleksowa wymiana. Warto wiedzieć, że aby instalacja elektryczna i odgromowa były bezpieczne, należy sprawdzać ich stan techniczny co 5 lat. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych o tym zapomina, szczególnie w pierwszych latach od jej założenia. Zdarza się, że elementy wykonane ze słabej jakości materiałów ulegają korozji już kilka lat później. Oznacza to, że nie tylko sam montaż jest ważny, ale też części, których używa się do jego wykonania.

Ceny wymiany lub naprawy instalacji elektrycznej bardzo trudno oszacować. Wynikają one przede wszystkim z ilość koniecznych prac modernizacyjnych oraz zakupionego sprzętu. Im bardziej rozległą sieć posiadamy, tym droższe może okazać się jej wymiana.

Opracowanie:
Bytom, Moniuszki 26A lok. 1A
tel. 517 897 440
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz