Artykuł sponsorowany

Kiedy i czym prawidłowo podcinać iglaki? ADF STIHL Dariusz Wesołowski

Kiedy i czym prawidłowo podcinać iglaki? ADF STIHL Dariusz Wesołowski

Drzewa i krzewy iglaste są bardzo popularnie w wielu polskich ogrodach. Szczególnie często spotykane są tuje, cisy, sosny i jodły.  Są wiecznie zielone, nie wymagają szczególnej troski, jeśli chodzi o pielęgnację i cieszą oko. Jednak, żeby utrzymywać ich kształt i dobrostan, należy regularnie je podcinać. Kiedy oraz czym to zrobić? Skorzystaj z oferty firmy ADF STIHL Dariusz Wesołowski ze Świebodzina!

Wiosna to idealny czas

Wiosna jest zdecydowanie najlepszym momentem, w którym powinniśmy myśleć o podcięciu iglaków. Zabieg ten można przeprowadzić już w drugiej połowie marca. Polega on przede wszystkim na usunięciu wszystkich elementów rośliny, które uszkodziła zima. Uschnięte, nadłamane pędy, pędy z widocznymi zmianami chorobowymi czy z widoczną działalnością szkodników, kategorycznie muszą zostać wyeliminowane. Zabieg ten nazywa się fachowo cięciem sanitarnym. Następnie można przeprowadzić cięcie, które nada iglakom odpowiednią formę. Zabieg ten należy wykonywać kilkukrotnie w ciągu roku w celu odświeżenia nadanego wcześniej kształtu. Do cięcia roślin musimy zaopatrzyć się w dobre narzędzia ogrodnicze. Muszą być one przede wszystkim ostre, żeby nie pognieść pędów iglaków. Zwróćmy też uwagę, by jakość ich wykonania była wysoka oraz zadbajmy o odkażenie narzędzi przed użyciem. Zmniejszy to ryzyko przeniesienia na roślinę chorób czy szkodników.

Żywopłot z iglaków

Po raz pierwszy dokonujemy przycięcia żywopłotu z iglaków już rok po jego posadzeniu. Przycinamy go w porze wiosennej, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Można zrobić to też w sierpniu, kiedy żywopłot zakończy swój wzrost. Kategorycznie nie poleca się przeprowadzania tego zabiegu w okresie późnojesiennym ponieważ rany po cięciu nie zdążą się zabliźnić przed zimą. Do jego wykonania z powodzeniem posłużą nam nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotu.

Krzewy iglaste

W zasadzie nie ma iglaków, których nie można przycinać, chociaż niektóre z nich znoszą to lepiej, a inne trochę gorzej. Cyprysiki, żywotniki, cisy i jałowce należą do tych gatunków, których przycięcie pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej dekoracyjnych cech. Do przycięcia tego rodzaju roślin najlepiej sprawdzą się elektryczne sekatory lub przycinarki listwowe. Przydatne będą też lekkie i precyzyjne nożyce ogrodowe.

Po co to robić?

Przycinanie iglaków nie tylko służy do nadawania im ozdobnych form. Zabieg ten pozwala na ograniczenie ich rozrostu. Iglaki pozostawione same sobie zyskują zaniedbany wygląd i często przeszkadzają innym rośliną. Powodują też wrażenie nieładu na posesji. By tego uniknąć trzeba poświęcić im nieco swojego czasu i zainwestować w dobry sprzęt. Znajdziemy go w wielu sklepach ogrodniczych np. w firmie ADF STIHL Dariusz Wesołowski. Firma oprócz sprzedaży wysokiej jakości akcesoriów ogrodniczych, zajmuje się także serwisem i naprawą wielu sprzętów tego rodzaju.

Oferta firmy ADF STIHL Dariusz Wesołowski

Na rynku mamy dostęp do wielu urządzeń ogrodniczych, które w znacznej mierze ułatwiają pracę przy terenach zielonych. Firma ADF STIHL Dariusz Wesołowski jest autoryzowanym dealerem niemieckiej firmy STIHL. Oferuje kosiarki samojezdne, dmuchawy i odkurzacze do liści, myjki ciśnieniowe, kosy do trawy spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Ponadto w ofercie znaleźć można pilarki do drewna, łuparki do drewna elektryczne i spalinowe, nożyce do żywopłotów czy także niezbędne narzędzia i akcesoria ogrodowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz