Artykuł sponsorowany

Katalog opakowań FEFCO - co to takiego?

Katalog opakowań FEFCO - co to takiego?

Tektura jest jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji opakowań. Wytwarzane z niej pudełka służą do transportu i przechowywania szerokiej gamy produktów – od artykułów żywnościowych, przez drobne urządzenia elektronicznie, na sprzęcie RTV i AGD kończąc. Wbrew pozorom kartony nie są jednorodną grupą produktów – zgodnie z normami zawartymi w międzynarodowym katalogu FEFCO dzielimy je na aż osiem kategorii.

Czym jest FEFCO?

FEFCO to skrót od Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondule, czyli Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej. Stworzony przez nią katalog opakowań miał ułatwić produkcję opakowań tekturowych – zamiast skomplikowanych opisów kształtu i zastosowanych rozwiązań, zastosowano proste oznaczenie liczbowe i literowe, przypisane do danego rodzaju pudełka i rozwiązań technologicznych. Dla przykładu symbol FEFCO 200 oznacza najprostsze pudełko klapowe bez górnych klapek – nie ma potrzeby tworzenia słownego opisu takiego modelu, wystarczy sam numer, by każdy producent na świecie wiedział, na jaki model pudełka przyjmuje zamówienie. Jest to o tyle istotne, że pozwala uniknąć porozumień wynikających z różnic językowych.

Modele pudełek

W katalogu FEFCO przedstawiono podział na 8 kategorii produktów, każda z nich – poza pierwszą zawierająca kilkadziesiąt różnych modeli, oznaczonych indywidualnym, czterocyfrowym numerem

  • 0100 – w tej kategorii znajdują się dwa produkty – tektura falista w rolkach oraz tektura falista w arkuszach
  • 0200 – to pudełka klapowe, czyli najprostsze pod względem konstrukcji opakowania. Wycinane są z jednego arkusza tektury, którego dwa brzegi są klejone, szyte lub łączone z pomocą taśmy klejącej. Zamykanie pudeł odbywa się poprzez odpowiednie złożenie górnych i dolnych klap pudełka.
  • 0300 – to pudełka składające się z dwóch lub więcej nakładanych na siebie części, czyli najczęściej dna i wieka.
  • 0400 – Pudła składane i tace zwykle składają się z jednego arkusza. Dno składa się tak, by utworzyć ściany boczne oraz pokrywę.
  • 0500 – pudła wysuwane składają się z większej ilości części (wewnętrznych oraz obwolut), które można w różnych kierunkach wsuwać jedno w drugie.
  • 0600 – pudełka wytrzymałe, czyli takie, których konstrukcja zapewnia większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Składają się z kilku elementów – część środkowej, stanowiącej wieko, dno i boki, oraz oddzielnych elementów bocznych. Wymagają klejenia lub zszycia.
  • 0700 – pudła sklejane, zwykle jednoczęściowe, które są gotowe do użycia po prostym rozłożeniu.
  • 0900 – w tej kategorii znajdują się elementy dodatkowe, takie jak wkładki, przekładki i kratownice, służące między innymi do oddzielania od siebie przechowywanych wewnątrz pudełka produktów.

Szeroki wybór opakowań zgodnych z normami katalogi FEFCO znajdziemy w ofercie firmy Cross-pack.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz