Artykuł sponsorowany

Kasacja pojazdu – gdy czas pożegnać się ze autem

Kasacja pojazdu – gdy czas pożegnać się ze autem

Stary lub uszkodzony pojazd to spory kłopot. Znalezienie kupca jest praktycznie niemożliwe, a nakłady finansowe, jakie musielibyśmy ponieść na naprawę, znacznie przekraczają wartość auta. W takim przypadku, jeżeli nasz samochód nie nadaje się już do eksploatacji, czas pomyśleć o oddaniu go do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać, że w takim przypadku muszą być spełnione odpowiedni warunki.

Złomowanie auta

Zdecydowanie odradza się sprzedaż starego lub niesprawnego auta na części warsztatom nieposiadającym na to żadnych zezwoleń. Aby uniknąć kłopotów, powinniśmy nasz samochód przede wszystkim dostarczyć do punktu zbierania pojazdów, który funkcjonuje na podstawie zezwolenia starosty, lub do stacji demontażu, działającej za zgodą wojewody, na przykład Auto-Domi Barbara Pikuła. Punkty te, uprawnione do prowadzenia recyklingu, starają się odzyskać jak największy procent surowców, również poprzez sprzedaż części używanych z gwarancją. Zazwyczaj istnieje możliwość wykorzystania wielu części używanych, zaczynając od elementów blacharskich poprzez elementy wnętrza, oświetlenia pojazdu po części układu napędowego. Dzięki temu znajdują one zastosowanie w innym pojeździe, co prawda jako części używana, ale dla nabywcy jest to znaczna oszczędność, podobnie jak dla środowiska naturalnego, które korzysta na tym, że nie trzeba zużywać nowych zasobów. Warto również wiedzieć, że za odebranie od nas pojazdu firma kasacyjna nie może zażądać od nas żadnej zapłaty, pod warunkiem, że jego waga nie będzie mniejsza niż 90% od podanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli jednak będzie lżejszy, wówczas auto uznaje się za niekompletne i pobiera się opłatę za każdy brakujący kilogram. Stacja demontażu aut ma również inne obowiązki, o których warto wiedzieć. Zaliczyć do nich należy unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, wydanie nam zaświadczenia o unieważnieniu wyżej wymienionych dokumentów oraz o zezłomowaniu pojazdu. W ciągu siedmiu dni wysyłają oni również do wydziału komunikacji, w którym została dokonana ostatnia rejestracja naszego auta, informację o demontażu samochodu. Na jego podstawie mamy 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu, pamiętając jednocześnie o uregulowaniu ewentualnych zaległości w opłatach OC.

Niezbędne dokumenty

Wybrana przez nas firma zajmująca się kasacją pojazdów musi przyjąć pojazd przeznaczony do zezłomowania, ale pod warunkiem okazania wszelkich niezbędnych zaświadczeń. Musimy przede wszystkim pamiętać o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu (jeśli taka została wydana) oraz dowodzie osobistym lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość. Może zdarzyć się, że nie jesteśmy jedynym właścicielem samochodu i w takim przypadku zaświadczenie o demontażu zobowiązani są podpisać wszyscy współwłaściciele (mogą oni też upoważnić do kasacji pojazdu jedną osobę). Należy również pamiętać, że gdy właścicielem jest inna osoba niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym, powinniśmy posiadać dokument potwierdzający jego własność (np. umowę kupna-sprzedaży). Jeśli samochód z różnych powodów nie ma tablic rejestracyjnych, zobowiązani jesteśmy do wypełnienia odpowiedniego oświadczena o ich braku.

Korzystając z usług stacji demontażu aut, mamy pewność, że wszelkie nasze transakcje związane z pozbyciem się starego samochodu zostaną przeprowadzone zgodnie z prawem i nie przysporzą nam dodatkowych zmartwień. Jest to także doskonały sposób na przysłużenie się środowisku naturalnemu oraz odzyskanie choć części gotówki za stare auto.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz