Materiał Partnera

Kiedy samochód może zostać zezłomowany?

Kiedy samochód może zostać zezłomowany?

Prędzej czy później praktycznie każdy kierowca będzie musiał zmierzyć się z trudną sytuacją, jaką jest zezłomowanie swojego samochodu. Może to być wynikiem nieprzyjemnej kolizji drogowej lub wieku i kondycji pojazdu. Nie zawsze utrzymywanie starego samochodu jest opłacalne, a zazwyczaj brakuje również chętnych do jego kupna. Jakie formalności należy spełnić, kiedy już zostanie podjęta decyzja o zezłomowaniu pojazdu?

Złomowanie samochodu czy sprzedawanie na części?

Zdarza się, że kierowcy bardzo związani ze swoimi samochodami – zwłaszcza jeżeli był to ich pierwszy pojazd – odkładają decyzje o jego zezłomowaniu. Zastanawiają się nad rozwiązaniem, w którym mogliby dłużej zachować pojazd dla siebie. W takich sytuacjach bardzo często, zamiast oddać pojazd na złom, decydują się na sprzedaż części. Czy faktycznie jest to lepsze działanie? Przede wszystkim wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest samochód i jaka jest to marka. Niektóre z nich są mniej, inne bardziej popularne. Zdarza się, że na poszczególnych częściach faktycznie można zarobić – pod warunkiem, że nie są one uszkodzone.

Decyzja o zezłomowaniu podjęta – co dalej?

Jak zauważa specjalista z firmy Skup Samochodów za Gotówkę Mateusz Caban: Podjęcie samej decyzji bardzo często bywa najtrudniejszym etapem złomowania samochodu. Cała reszta to kilka formalności, przez które można bardzo szybko przebrnąć. Przede wszystkim należy wybrać miejsce, do którego zostanie oddany pojazd. Jeżeli właściciel nie orientuje się, gdzie powinien się udać, warto zgłosić się do Wydziału Komunikacji – tam może otrzymać informacje o placówkach, w których samochód będzie mógł zostać zezłomowany. Są to tak zwane Stacje Demontażu Pojazdów.

Co sprawdzane jest podczas złomowania samochodu?

Samochody, które właściciel chce zezłomować, powinny być w pewnym sensie kompletne. Co to oznacza? Ich waga nie może być mniejsza niż ta, która wpisana jest w dowodzie rejestracyjnym. Możliwe jest w tym przypadku odchylenie maksymalnie do 10%, jednak uznanie tej kwestii uzależnione jest od konkretnego inspektora. W każdej innej sytuacji konieczna będzie dopłata do brakującej wagi samochodu.

Co warto wiedzieć przy złomowaniu samochodu?

Ubezpieczenie samochodowe OC jest w Polsce obowiązkowe. Zazwyczaj opłacane jest ono w jednej lub w dwóch ratach. Właściciel, który opłacił ubezpieczenie z góry na cały rok, ma możliwość zezłomowania samochodu i ubiegania się o zwrot nadpłaconych pieniędzy. Wystarczy, że napisze specjalne oświadczenie i dołączy do niego zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu – to wystarczy. Sprawa powinna zostać rozpatrzona w ciągu kilku lub maksymalnie kilkunastu dni.

Jaką kwotę można otrzymać na zezłomowanie samochodu?

Zezłomowanie pojazdu nie jest decyzją mocno opłacalną dla właściciela. Może on liczyć na uzyskanie kwoty maksymalnie kilkuset złotych. Wiele zależy od wagi samochodu – im większa waga, tym większa szansa na kilka groszy więcej. Za standardowy samochód średniej klasy można otrzymać na złomie ok. 500 złotych.

 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz