Artykuł sponsorowany

Karta stałego pobytu dla obcokrajowca- jakich formalności należy dopełnić?

Karta stałego pobytu dla obcokrajowca- jakich formalności należy dopełnić?

Coraz więcej cudzoziemców stara się o pracę w Polsce. Zachęcają do tego atrakcyjne płace, przejrzyste warunki współpracy i dodatkowe benefity, które często oferują pracodawcy. Z tego też powodu znaczna część obcokrajowców decyduje się osiedlić w naszym kraju na stałe. Żeby jednak mogło się tak stać, należy dopełnić kilku formalności. Cudzoziemcy często gubią się w zawiłości polskich przepisów prawnych, dlatego chętnie korzystają z usług firm pośredniczących. Co należy zrobić, by uzyskać kartę stałego pobytu?

Pobyt stały – do czego uprawnia?

Dzięki uzyskaniu karty stałego pobytu, obcokrajowiec ma prawo mieszkać i pracować w Polsce bez konieczności ubiegania się o dodatkowe zezwolenia. Taki dokument umożliwia również cudzoziemcowi podróżowanie w celach turystycznych w strefie Schengen przez okres 90 dni w ciągu 180 dni. Warto jednak zaznaczyć, że obcokrajowiec na podstawie polskiej karty stałego pobytu  nie może podejmować zatrudnienia w innym kraju. Dokument ten stanowi potwierdzenie tożsamości cudzoziemca i uprawnia go do wielokrotnego przekraczania granicy Polski bez konieczności okazywania wizy. Zezwolenie na pobyt stały wydawane jest na czas nieokreślony. Tak jak dowody osobiste, karta stałego pobytu ważna jest 10 lat. Po upływie tego czasu dokument należy wymienić na nowy i nie trzeba na nowo wnioskować o jego wydanie.Większość obcokrajowców, którzy decydują się na pracę w Polsce ubiega się jednak o pobyt czasowy. Pozwolenie upoważnia cudzoziemcowi przebywać legalnie na terenie kraju w określonych ramach czasowych.

Jak uzyskać kartę stałego pobytu?

Wniosek o pobyt stały należy złożyć w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania cudzoziemca. Trzeba mieć na uwadze, że urzędnicy każdego dni przyjmują setki podobnych wniosków, tak więc termin wizyty może być odległy. Wypełniony dokument należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą. Warunkiem otrzymania karty stałego pobytu jest zalegalizowany pobyt na terenie Polski. Jak informuje doradca z firmy Premium Consulting, która specjalizuje się w legalizacji obcokrajowców w Polsce – cudzoziemcy, którzy nie radzą sobie z załatwianiem spraw urzędowych mogą skorzystać z pomocy specjalistów . Zajmą się oni kompleksowym przygotowaniem dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na pobyt czasowy i pracę. Dodatkowo zapewnią wsparcie i fachowe doradztwo na każdym etapie postępowania. Z usług firm tego typu korzystają głównie przedsiębiorstwa, które decydują się zatrudnić w swoim zakładzie obcokrajowców. Taka współpraca pozwala na sprawne załatwienie wszystkich spraw urzędowych i jak najszybsze rozpoczęcie pracy przez podwładnych zza granicy.

Jaki jest koszt wydania karty stałego pobytu?

Opłata skarbowa za wszczęcie procedury przyznania karty stałego pobytu wynosi 640 złotych. Warto zaznaczyć, że jeżeli wniosek zostanie przez urzędników rozpatrzony negatywnie, jest ona w całości zwracana cudzoziemcowi. Jeżeli zaś decyzja będzie pozytywna, na konto urzędu należy wpłacić dodatkowe 50 złotych na wydanie karty. Należy też wspomnieć, że o pobyt stały może starać się jedynie niewielka grupa obcokrajowców, spełniająca warunki określone przez urzędników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz