Materiał Partnera

Kamienie wykorzystywane przy produkcji nagrobków

Kamienie wykorzystywane przy produkcji nagrobków

Nagrobki to swego rodzaju pomniki, stawiane ku pamięci zmarłych osób. Mogą być wykonywane z różnych materiałów. Na przestrzeni wieków wykorzystywano w ich produkcji kamienie naturalne, które następnie zostały zastąpione przez otrzymywane sztucznie lastryko. Obecnie obserwowany jest powrót do naturalnych surowców – wykonuje się z nich większość nagrobków. Jakie to surowce i czym się charakteryzują?

Granit

Powszechnie uważany jest za najlepszy ze wszystkich kamieni naturalnych. Dlaczego? Ponieważ odznacza się nie tylko bardzo przyjemną dla oka estetyką, ale również znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi. To stawia granit wyżej nawet od marmuru, który od wieków uważany jest za synonim luksusu i bogactwa. Do cech granitu zaliczyć należy między innymi:

  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie
  • Temperaturę
  • Wilgoć

Dodatkową cechą granitu jest fakt, że bardzo łatwo utrzymać go w czystości, co wynika z gładkiej, nieporowatej powierzchni. Swoim wyglądem granit przypomina nieco marmur, każdy fragment posiada unikalny rysunek żył. Wysokiej jakości nagrobki granitowe znajdziemy w ofercie firmy Profil Granit.

Marmur

Jak wspomniano wcześniej, marmur powszechnie kojarzony jest z luksusem. Wynika to z faktu, że już od czasów starożytnych używano go do ozdabiania domostw władców, arystokracji, wysokich urzędników państwowych. Dziś granit również jest stosowany do nadania wnętrzom wyjątkowo eleganckiego stylu. Gorzej radzi sobie jako materiał do konstrukcji zewnętrznych, takich właśnie jak nagrobki. Pod wpływem zanieczyszczeń szybko matowieje, ponadto nasiąka wodą i jest dość miękki, a przez to narażony na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego nagrobki marmurowe muszą być starannie pielęgnowane, co obejmuje między innymi impregnację.

Piaskowiec

To kamień dość tani, jednak wymagający bardzo pracochłonnej i regularnej pielęgnacji. Bez niej piaskowiec bardzo intensywnie chłonie wilgoć oraz zawarte w niej zanieczyszczenia, co może przełożyć się na utratę przez niego walorów estetycznych. Dostępny jest w różnych kolorach – odcieniach szarości, bieli, żółci i czerwieni.

Konglomeraty

Poza naturalnymi kamieniami, w produkcji nagrobków wciąż jeszcze wykorzystuje się tzw. konglomeraty, czyli mieszanki składające się ze zmielonego kamienia naturalnego oraz żywicy poliestrowej i barwników. Konglomeraty są dość tanie, w przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki środowiskowe. Ich zaletą jest również fakt, że możemy otrzymywać konglomeraty o praktycznie dowolnym wyglądzie, nawet imitującym kamień naturalny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz