Artykuł sponsorowany

Kamieniarstwo budowlane – przykłady realizacji

Kamieniarstwo budowlane – przykłady realizacji

Dom z elementami przypominającymi wyposażenie niektórych zamków nie jawi się już jako abstrakcja. Wykorzystując różne materiały, takie jak: granit, marmur, piaskowiec czy dolomit, można stworzyć u siebie namiastkę dawnej fortecy. Eleganckie schody, balustrady, blaty kuchenne i posadzki tworzą aranżację, która wyróżnia się elegancją i trwałością. W naszym artykule przedstawiamy kilka propozycji na wykorzystanie kamienia naturalnego w budownictwie.

Zastosowanie kamienia naturalnego w łazience...

Kamieniarstwo budowlane jest bardzo dobrym pomysłem na aranżację łazienki. Kamień naturalny ma niezwykłe właściwości – cechuje się wysoką trwałością oraz odpornością na działanie wody. Można go układać zarówno na podłodze i ścianach, jak również wytwarzać z niego półki lub blaty. Należy jednak pamiętać o stosowaniu dobrze wypolerowanych kamieni i poddawaniu ich impregnacji. W łazienkach najczęściej wykorzystuje się: granit, marmur i trawertyn, unika się natomiast piaskowców, ponieważ są miękkie i nasiąkliwe. W przypadku marmuru warto pamiętać o jego podatności na zaplamienia, dlatego lepiej nie stosować go do wykonywania półek na kosmetyki czy blatów pod umywalkę.

...i w kuchni

Marmur i granit są z kolei wybierane jako materiały, które można wykorzystać w kuchni. Kamień naturalny idealnie nadaje się bowiem na ściany, podłogi, parapety, a także na blaty, ponieważ nie straszne są mu zarysowania podczas krojenia oraz ślady po ustawieniu gorącego garnka. Tutaj bezkonkurencyjny okazuje się granit, ponieważ jest odporny na zabrudzenia i nie wchłania tłuszczów. Marmur jest natomiast bardziej wrażliwy na działanie tłuszczów i kwasów, dlatego wymaga stworzenia specjalnego podkładu, który ogranicza powstawanie plam.

Kamień w salonie

Kamień naturalny można również z powodzeniem wykorzystać w salonie. W tego typu pomieszczeniu znakomicie prezentują się ławy i stoły wykonane z kamienia. Bardzo ważną częścią domu, łączącą np. salon z sypialnią lub innymi pokojami gościnnymi, są schody –  kamień naturalny zapewnia im trwałość, wygodę, bezpieczeństwo i funkcjonalność, jest łatwy do utrzymania w czystości, a w dodatku można go kolorystycznie skomponować z posadzką.

Marmury, piaskowce, granity, wapienie i onyksy idealnie nadają się do wykonania obudowy kominka. 

Dzięki zastosowaniu materiału, jakim jest kamień naturalny, kominek wygląda na solidny, dodaje wnętrzu elegancji i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Ze względu na swoje właściwości kamień naturalny jest materiałem trwałym i niepalnym, a ponadto nie rozprzestrzenia ognia i nie zmienia koloru pod wpływem wysokich temperatur – wymienia zalety specjalista z firmy kamieniarskiej PROKAM z Krakowa.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz