Artykuł sponsorowany

Kamień nazębny u kotów – czym jest i kiedy udać się do weterynarza?

Kamień nazębny u kotów – czym jest i kiedy udać się do weterynarza?

Jako właściciel kota musisz wiedzieć, iż kwestia przeglądów stomatologicznych w przypadku tych zwierząt jest dokładnie tak samo ważna, jak w przypadku ludzi. Kamień nazębny u kotów może bowiem prowadzić do wystąpienia wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Sprawdź więc, jak zapobiegać powstawaniu chorób dziąseł i kiedy udać się do weterynarza.

Czym jest kamień nazębny u kotów i jakie są jego konsekwencje?

Kamień nazębny u kota to zmineralizowana warstwa związków chemicznych ze śliny i resztek pokarmu. Właściciele, którzy nie dbają w sposób prawidłowy o pielęgnację kocich zębów, mogą spodziewać się pojawienia się w przypadku ich pupili właśnie tej przypadłości. Można ją zdiagnozować po brzydkim zapachu z kociego pyszczka. Konsekwencją zaniedbania uzębienia zwierzęcia nie będą jednak jedynie wątpliwe doświadczenia węchowe. Bakterie mogą bowiem doprowadzić do choroby przyzębia i powstania stanów zapalnych. Wszystko to z czasem będzie prowadziło do rozwijania się infekcji, co może z kolei przyczynić się do upośledzenia pracy wielu narządów, np. serca, płuc lub nerek.

Oprócz konsekwencji zdrowotnych, właściciele zmagający się z kamieniem nazębnym u kotów, mogą zauważyć także szereg problemów behawioralnych. Małe drapieżniki będą miały bowiem trudności z rozgryzaniem jedzenia, co będzie wprawiało je w stan irytacji lub odwrotnie – przygnębienia. Ból spowodowany tym schorzeniem może także powodować dyskomfort, który kot zacznie sygnalizować poprzez załatwianie się poza kuwetą lub agresją w stosunku do domowników.

Kiedy należy udać się do weterynarza?

Wizytę u specjalisty zajmującego się stomatologią zwierząt, jak np. Dorota Florysiak Gabinet weterynaryjny, należy umówić niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Kamień nazębny nie zniknie bowiem samoistnie. Nieleczony może z kolei przyczynić się do konieczności usunięcia zębów, co będzie niewątpliwą stratą dla małych drapieżników.

Lekarz weterynarii z uwagi na konieczność zachowania szczególnej ostrożności, najczęściej wykonuje wówczas zabieg pod pełną narkozą. Należy więc wprowadzić przed wizytą 12-godzinną głodówkę. Czasem zdarza się, iż konieczne będzie usunięcie także jednego lub kilku zębów z uwagi na ich złą kondycję. Niestety większość kotów ma skłonność do nawracania kamienia. Oznacza to, iż tego rodzaju zabieg będzie trzeba przeprowadzać co dwa lata lub nawet co rok.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz