Artykuł sponsorowany

Jednolity Plik Kontrolny. Co to takiego?

Jednolity Plik Kontrolny. Co to takiego?

Aktualnie każdy przedsiębiorca, bez względu na wielkość prowadzonej działalności, zobowiązany jest do comiesięcznego przesyłania do Urzędu Skarbowego Jednolitego Pliku Kontrolnego. System usprawnienia kontroli podatkowej z wykorzystaniem elektronicznego dokumentu, którym jest JPK to polska wersja SAF-T, który od lat z powodzeniem funkcjonuje w innych krajach europejskich.

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK jest dokumentem skarbowym, który przedsiębiorcy muszą w formie elektronicznej wysyłać do US regularnie co miesiąc. Jak można się domyślać, elektroniczna forma dokumentu wymusza na podatnikach konieczność sięgnięcia po komputerowe systemy księgowe, umożliwiające wygenerowanie takiego pliku.

Obowiązek przesyłania dokumentów podatkowych do urzędu drogą elektroniczną początkowo budziła wątpliwości dużego grona podatników. Wskazywano na trudności, jakie użytkowanie systemów komputerowych wciąż przysparza zwłaszcza małym przedsiębiorcom. Jednocześnie pojawiały się obawy o bezpieczeństwo danych w Internecie. Jednak niepokój podatników okazał się bezpodstawny – bezpieczeństwo elektronicznej korespondencji z urzędem zapewnia Profil Zaufany (eGO), a ewentualne trudności z obsługą Jednolitego Pliku Kontrolnego przedsiębiorcom pomagają przezwyciężać biura rachunkowe, które również wcześniej stanowiły dla firm wsparcie w prowadzeniu księgowości.

Choć zasadniczym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego było uszczelnienie systemu podatkowego, korzyści z tego rozwiązania są odczuwalne również dla przedsiębiorców – przekonuje ekspert z ASK-Finance w Katowicach. JPK zwalnia podatników z obowiązku tworzenia i przechowywania niezliczonej ilości dokumentów papierowych, a przez automatyzację przyspiesza proces tworzenia zestawień dla urzędu i samych kontroli. Tym samym zmniejszają się koszty związane z obsługą księgową przedsiębiorstw.

Co obejmuje Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny wysyłany do US każdego miesiąca musi obejmować ewidencje zakupu i sprzedaży VAT. Na żądanie urzędu przedsiębiorca musi uzupełnić te dane o pozostałe struktury tworzące JPK. W ich skład wchodzą księgi rachunkowe i wyciąg bankowy, księga przychodów i rozchodów (lub ryczałt), faktury VAT i stany magazynowe. Wszystkie te składniki Jednolitego Pliku Kontrolnego muszą więc być generowane na bieżąco i przechowywane przez przedsiębiorco na wypadek konieczności ich przedłożenia urzędowi.

JPK należy przesyłać do US w terminie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni w formie pliku XML. Dla firm, które nie dysponują programami informatycznymi do obsługi księgowości, najprostszym sposobem na wywiązanie się z tego obowiązku jest skorzystanie z outsourcingu księgowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz