Jęczmień na oku. Jak go rozpoznać i skutecznie wyleczyć?

Jęczmień na oku. Jak go rozpoznać i skutecznie wyleczyć?

Jęczmień na oku rozpoznasz po małym ropniu, który najczęściej występuje na końcówce powieki tuż przy linii rzęs. Jest to niegroźna infekcja bakteryjna, która zazwyczaj znika samoistnie po kilku dniach. Nie należy jej jednak lekceważyć. Na jęczmień mogą pomóc domowe sposoby, jednak gdy te zawodzą, trzeba udać się do lekarza. Zobacz, jak leczyć tę infekcję.

Czym jest jęczmień na oku?

Jęczmień jest to torbielowata infekcja powieki, którą powoduje zakażenie bakterią gronkowca. Pojawia się ona zazwyczaj przy linii rzęs, na górnej lub dolnej powiece. Dolegliwość można podzielić na dwa rodzaje – jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny. Zewnętrzna odmiana tej choroby zazwyczaj znika sama i nie wymaga interwencji lekarza. W przypadku jęczmienia wewnętrznego często jest jednak potrzebny zabieg chirurgiczny.

Jak rozpoznać infekcję? Oprócz ropnia zmartwić nas powinno zaczerwienienie powieki, swędzenie, bolesność oraz obrzęk. Może pojawić się również łzawienie.

Bardzo ważne jest, by nie lekceważyć nawet łagodnej postaci tej choroby. Nieleczona może doprowadzić bowiem do powikłań i zamienić się w gradówkę, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego. Z gradówką należy zwrócić się do lekarza, który podejmie decyzję co do dalszego leczenia. W niektórych przypadkach wystarczą odpowiednie leki, w innych – konieczne będzie wykonanie zabiegu u okulisty.

Co jest powodem wystąpienia jęczmienia?

Jęczmień zewnętrzny jest wywoływany przez bakterie gronkowca. Szczególnie narażone są na niego osoby borykające się z problemem trądziku i łojotokowego zapalenia skóry oraz te, które używają soczewek kontaktowych. Do wystąpienia infekcji przysłużyć mogą się również źle dobrane kosmetyki, niedokładne zmywanie makijażu i kontakt z oparami substancji chemicznych. Aby zapobiec wystąpieniu jęczmienia, nie powinno się również dotykać oczu brudnymi rękoma, ponieważ mogą one przenosić zarazki.

Jak wyleczyć jęczmień na powiece?

Jęczmień na powiece najczęściej przechodzi samoistnie, uwalniając ropę lub zasychając w ciągu tygodnia. Wówczas należy podnieść powiekę i usunąć resztki ropy gazą lub płatkiem kosmetycznym, aby nie dopuścić do ponownego zakażenia. Zanim to się stanie, można miejscowo można stosować maści i krople z antybiotykami. Antybiotyki w postaci doustnej stosowane są również przy jęczmieniach mnogich. Pomóc mogą również domowe sposoby na jęczmień, takie jak:

  • stosowanie ciepłych okładów, np. z zielonej herbaty lub skorupki ugotowanego jajka
  • pocieranie złotą (zdezynfekowaną!) obrączką
  • masaż powieki
  • kompresy z kwiatu nagietka, rumianku lub liści malin
  • picie naparu z mniszka lekarskiego
  • okłady z ogrzanych i zawiniętych w wilgotną gazę liści gujawy
  • stosowanie kropli do oczu z kurkumą lub świetlikiem

Inaczej będzie wyglądało leczenie, jeśli zauważyłaś jęczmień na oku u dziecka. Wówczas trudno wytłumaczyć maluchowi, że nie można dotykać oka, by nie dostały się do niego zarazki. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie zaklejenie chorego miejsca jałowym opatrunkiem. Dzięki temu maluch nie przeniesie infekcji na drugie oczko, a tobie łatwiej będzie leczyć jego infekcję.

Najważniejsze jest, aby nie wyciskać jęczmienia. Dojrzały jęczmień na oku będzie miał wyraźny żółty czubek. Jeśli nie zniknie on po tygodniu, być może będzie trzeba go naciąć. Ten zabieg powinien być jednak wykonywany przez lekarza.

Jeśli zdarzają ci się częste nawroty jęczmieni, być może trzeba będzie wykonać posiew, by dobrać odpowiednie leki. Czasem może to być również oznaka nieleczonej cukrzycy, dlatego warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz