Artykuł sponsorowany

Jakimi cechami powinien odznaczać się personel w domu opieki?

Jakimi cechami powinien odznaczać się personel w domu opieki?

Opieka nad starszym rodzicem jest jednym z najbardziej złożonych emocjonalnie i najtrudniejszych zadań, jakiego dana osoba może doświadczyć. Ponadto często jest zadaniem niemożliwym z powodów bytowych. Z pomocą przychodzą domy opieki dziennej, których personel otacza osoby niesamodzielne wszechstronną opieką dostosowaną do potrzeb swoich pensjonariuszy

Kiedy warto zdecydować się na dom opieki dziennej?

Starzenie się jest naturalnym zjawiskiem, które nikogo z nas nie ominie. Jako dorosłe dzieci, wyobrażając sobie swoich rodziców jako seniorów, możemy nie rozumieć w pełni, jak proces starzenia na nich wpłynie. Część starszych osób dotyka obniżenie sprawności umysłowej czy demencja i potrzebują mieć obok siebie kogoś, kto zadba w sposób należyty o ich potrzeby bytowe i będzie sprawował nad nimi piecze przez cały czas. To trudne zadanie dla osób aktywnych zawodowo. Wtedy warto rozważyć profesjonalną opiekę dzienną nad osobami starszymi w domu opieki dziennego pobytu, gdzie osoba starsza nie tylko będzie przebywać wśród rówieśników, ale i weźmie udział w specjalistycznej terapii zajęciowej, która pomoże powstrzymać lub nawet cofnąć postępująca utratę pamięci.

Dom opieki: cechy pracownika idealnego

Personel domu opieki, to bardzo zróżnicowana pod względem wykształcenia i obowiązków kadra profesjonalistów w skład których wchodzą: opiekunowie i ratownicy medyczni, pielęgniarki, terapeuci zajęciowi, personel sprzątający i kucharze. Tym, co powinno łączyć wszystkie te osoby, to podejście do osób niesamodzielnych powierzonych ich opiece z życzliwością i sercem – mówi specjalista z Domu Dziennego Pobytu „Seniorek” w Rudzie Śląskiej.

Nie sposób przecenić życzliwości w podejściu do osób starszych w domu opieki. Wśród innych cech, które są niezbędne podczas wykonywania tej delikatnej i wymagającej pracy należy wymienić też wysoki poziom empatii zarówno w stosunku do podopiecznego, jak i jego rodziny, oraz dużą cierpliwość i umiejętność słuchania, by dobrze poznać potrzeby pensjonariusza. Nie bez znaczenia jest też sumienność i dokładność, by każdy z pensjonariuszy otrzymał na czas i w odpowiedniej dawce wszystkie przepisane mu przez lekarza leki. Mniej oczywistą cechą idealnego pracownika domu opieki jest asertywność. Umiejętność stanowczej, ale i uprzejmej odmowy na prośby i żądania podopiecznych jest bardzo ważną, gdy proszą o rzeczy niezdrowe lub niebezpieczne.

Na koniec warto wymienić aktualną, fachową wiedzę na temat metod terapii i zajęć usprawniających umysł i ciało podopiecznych, by mieli możliwość odzyskania chociaż odrobiny dawnej sprawności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz