Artykuł sponsorowany

Jakie wymogi formalne powinien spełniać akt notarialny?

Jakie wymogi formalne powinien spełniać akt notarialny?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym, którego oryginał mają obowiązek podpisać zarówno osoby przystępujące do aktu, jak i notariusz. To właśnie podpis notariusza sprawia, iż akt ma charakter dokumentu. Akt notarialny potwierdza oficjalnie wyrażenie woli, a także poświadcza dokonanie czynności prawnej, jak np. złożenie oświadczenia woli, zawarcie umowy czy też poświadczenie własnoręczności podpisu. Z reguły akty prawne mogą być sporządzane jedynie przez notariusza w kancelarii notarialnej, jednakże w szczególnych przypadkach, takich jak np. zły stan zdrowia klienta, możliwe jest sporządzenie aktu poza kancelarią. Jakie wymogi musi spełniać akt notarialny?

Co powinien zawierać akt notarialny?

Aby akt notarialny spełniał wszystkie wymogi stawiane przez ustawodawcę, musi się w nim znaleźć kilka obowiązkowych elementów. Dokument powinien zawierać dokładną datę oraz miejsce sporządzenia aktu. Ważny jest także dokładny adres siedziby notariusza, który sporządza akt, a także jego dane osobowe.

Ponadto, w dokumencie muszą się znaleźć również dane osób, które są stronami w danej sprawie, a także ich pełnomocników i innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu notarialnego. Inne ważne elementy tego dokumentu to odpowiednie oświadczenia stron oraz podpisy osób biorących udział w akcie i podpis notariusza.

Kiedy sporządza się akt notarialny?

Akt notarialny powinien być sporządzany, kiedy wymagają tego obowiązujące przepisy prawa lub jeśli jest to wola strony.

Jak mówi notariusz z Kancelarii Notarialnej Agaty Miland – Huzarewicz: W formie aktu notarialnego może być sporządzona każda umowa. Zachowanie tej formy jest jednak obowiązkowe w niektórych przypadkach. Będzie ona obowiązywała m.in. przy sprzedaży lub zakupie mieszkania, zawarciu umowy darowizny czy też przy zawarciu umowy o dział spadku. Akt notarialny jest również niezbędny podczas zawarcia umowy spółki partnerskiej, komandytowej, komandytowo – akcyjnej bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wypis aktu notarialnego

Wypisy lub odpisy aktów notarialnych zachowują moc prawną oryginału. Oryginał aktu notarialnego jest przechowywany w kancelarii, w której został zawarty przez 10 lat od daty sporządzenia. Po upływie tego czasu, wypis aktu będziemy mogli otrzymać jedynie w archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Sąd wyda zezwolenie na taki wypis w przypadku zgody wszystkich stron aktu lub w razie konieczności wykonania przewidzianego prawnie obowiązku lub umowy. Może wydać je także w przypadku konieczności ochrony istotnego interesu zainteresowanego.

Sporządzenie aktu notarialnego wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych. Jest to dokument sporządzany wyłącznie przez notariusza i musi zawierać określone dane oraz stosowne oświadczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz