Artykuł sponsorowany

Sprzedaż lokalu mieszkalnego pod okiem notariusza – o czym należy pamiętać?

Sprzedaż lokalu mieszkalnego pod okiem notariusza – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach ceny nieruchomości osiągają zawrotne wysokości, dlatego kupując lub sprzedając mieszkanie czy dom, chcemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani. Samodzielne prowadzenie całego procesu i przygotowanie odpowiedniej dokumentacji dla osób bez doświadczenia może okazać się zbyt trudne, dlatego lepiej powierzyć tę czynność osobie z odpowiednią wiedzą i praktyką.

W czym pomoże notariusz?

Sprzedaż mieszkania, domu, a nawet działki to poważna sprawa, która wiąże się z koniecznością przestrzegania szeregu przepisów, a także przygotowaniem właściwych umów. Powinny one zabezpieczać dobro obu stron i być wolne od kruczków prawnych oraz niepoprawnych zapisów. Przeciętna osoba nie ma dużego doświadczenia z aktami prawnymi i jej znajomość przepisów jest zazwyczaj niewystarczająca, aby samodzielnie przygotować tego rodzaju dokumenty. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalisty, notariusza z Kancelarii Notarialnej Notariusz Karolina Ociepa-Szostek. Można mieć wtedy pewność, że umowa sprzedaży przygotowana jest zgodnie z literą prawa.

Sama procedura nie jest czasochłonna, a jest podstawą udanej sprzedaży. Nieruchomość nie może przejść w ręce nowego właściciela bez przygotowania i podpisania dokumentów, które stanowią o ważności transakcji. Warto wybrać notariusza z dużym doświadczeniem, który wskaże, na co należy uważać i podpowie najlepsze rozwiązania dotyczące samej umowy.

Jak wygląda współpraca z notariuszem przy sprzedaży?

Duża wartość sprzedawanych lokali powoduje, że ich sprzedaż i kupno to jedne z ważniejszych doświadczeń w życiu obu zaangażowanych stron. Aby prawidłowo zabezpieczyć proces, właściciel mieszkania powinien dostarczyć odpowiednie dokumenty notariuszowi, aby mógł on stworzyć akt notarialny, czyli właśnie umowę sprzedaży. Zawiera on szczegółowy opis przedmiotu umowy, informacje o sprzedającym i kupującym, cenę, a także wskazuje termin i sposób przekazania pieniędzy oraz wydania kluczy do lokalu.

Obie strony spotykają się w kancelarii, aby poznać tekst umowy, którą notariusz odczytuje. Jeśli się z nią zgadzają, składają podpisy w odpowiednim miejscu, a notariusz jest bezstronną osobą, która poświadcza zawarcie transakcji, również podpisując się na umowie. Jeśli jakiś zapis budzi zastrzeżenia, można prosić o jego wyjaśnienie lub przeformułowanie. Podsumowując, rolą notariusza jest dopilnowanie, aby umowa była zgodna z prawem i dbanie o interesy obu zaangażowanych stron.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz