Jakie właściwości ma bergamotka?

Jakie właściwości ma bergamotka?

Pomarańcza bergamotka opisywana jest jako połączenie gorzkiej pomarańczy i cytryny. Obecnie najczęściej uprawiana jest we Włoszech, głównie dla aromatu - olejek z bergamotki jest bowiem często składnikiem perfum. Coraz częściej mówi się jednak o walorach leczniczych bergamotki. Jest ona skarbnicą witaminy A, C oraz witamin z grupy B i pozytywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i stan skóry czy włosów.

Strony www Strony www

Bergamotka to skarbnica wartości odżywczych

Bergamotka to skarbnica wartości odżywczych. W jej składzie znajdziemy:

  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę C,
  • jod,
  • wapń,
  • potas,
  • sód,
  • błonnik,
  • cynk,
  • fluor,
  • żelazo.

Bergamotka, a działanie lecznicze

Bergamotka to antyoksydant o silnych właściwościach przeciwutleniających. Pomaga przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych, ma działanie rozgrzewające. Wzmacnia też działanie układu krwionośnego, stymulując krążenie i regulując ciśnienie krwi.

Ponadto bergamotka przyspiesza gojenie ran, poprawia pracę wątroby, reguluje poziom cholesterolu i zapobiega cukrzycy, wyrównując poziom cukru we krwi. Z miąższu liści bergamotki przygotowuje się sok, który jest bogaty w flawonoidy. Działają one regenerująco właśnie na wątrobę, wykazują też działanie przeciwzapalne i antynowotworowe.

Uważa się również, że bergamotka ma pozytywny wpływ na naszą psychikę. Właściwości rozluźniające olejku z bergamotki znajdują zastosowanie w zwalczaniu stresu, depresji i bólów różnego pochodzenia. Bergamotka łagodzi lęk, zmęczenie i napięcie nerwowe. To zawarty w olejku linalol o właściwościach przeciwbólowych sprawia, że pomaga ona zwalczyć ból głowy czy mięśni.

Ponadto olejek z bergamotki jest też polecany na infekcje intymne, zapalenie pęcherza i infekcje o podłożu grzybiczym. Pomaga także w ochronie przed insektami i działa odstraszająco na owady.

Olejek z bergamotki w kosmetyce

olejek z bergamotki

Bergamotkę wykorzystuje się także w kosmetyce. Olejki eteryczne z tego owocu mają działanie wyciszające na podrażnioną skórę i łagodzące stany zapalne. Z tego względu często wykorzystywane są do produkcji szamponów przeciwłupieżowych.

Właściwości regenerujące olejku odbudowują strukturę włosa i zmniejszają jego elektryzowanie się.

Bergamotka, ze względu na działanie stymulujące krążenie krwi, jest też składnikiem produktów antycellulitowych. Dodaje się ją także to kosmetyków pielęgnacyjnych, dezodorantów, mydeł oraz perfum.

Dzięki zawartości linalolu olejek z bergamotki działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i łagodząco. Świetnie nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej. Wspomaga regenerację blizn potrądzikowych i łagodzi podrażnioną skórę.

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejku z bergamotki znajdują również zastosowanie w higienie jamy ustnej – w płukance należy stosować rozcieńczony olejek. 

Bergamotka - czy każdy może ją stosować?

Ekstrakty z bergamotki są bardzo silne i na niektórych mogą mieć działanie drażniące i uczulające. Bergamotki bezwzględnie nie powinny stosować kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby chore na cukrzycę, astmę oraz jaskrę. 

Warto pamiętać, że kosmetyki z bergamotką powinny być stosowane na noc ze względu na możliwe działanie fotouczulające. Skóra potraktowana olejkiem z bergamotki w kontakcie ze słońcem może doznać reakcji alergicznych. Z tego względu nie poleca się ich stosowania na skórę w okresie letnim.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz