Jakie są różnice pomiędzy bostonką a ospą wietrzną?

Jakie są różnice pomiędzy bostonką a ospą wietrzną?

Zdarza się, że różne choroby wywołują podobne objawy. Na pierwszy rzut oka, trudno jest postawić właściwą diagnozę. Chorobami, które łatwo ze sobą pomylić są bostonka i ospa wietrzna. Jeżeli na twoim ciele pojawiła się wysypka przypominająca ospę, warto sprawdzić, czy aby na pewno świadczy ona o tej, a nie innej chorobie. Przeczytaj, czym różni się bostonka od ospy wietrznej. Sprawdź, jak leczy się te choroby.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest ospa wietrzna?

Ospa wietrzna nazywana jest także wiatrówką. Jest ona jedną z wirusowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego – dowiedz się więcej o zakaźnych chorobach wirusowych.

Choroba z początku może dawać podobne objawy do przeziębienia. Mogą się pojawić gorączka oraz katar. Najczęściej po dwóch dniach zaczyna się charakterystyczna wysypka – najpierw są to czerwone rozlane plamy, które z czasem zmieniają się w wypukłe, wypełnione płynem surowiczym krostki.

Ospą zarazić się można poprzez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpaśca. Możliwe jest także zakażenie poprzez kontakt z garderobą lub ręcznikiem chorego – płyny, które wydzielają się z pęcherzyków chorego są zaraźliwe. Chory przestaje zarażać, kiedy pęcherzyki zamieniają się w strupki.

Chorobę można leczyć jedynie objawowo. Pamiątką po ospie mogą być blizny. Po przebytej chorobie, w organizmie człowieka zostaje patogen, który obecny jest w utajonej postaci. Uaktywnia się on przy osłabionej odporności – wówczas rozwija się półpasiec.

Co to jest bostonka?

Wirus bostonki przenosi się drogą kropelkową oraz pokarmową. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się zakażeniu dużą rolę pełni higiena – częste mycie rąk, szczególnie po skorzystaniu z toalety jest tu kluczowe.

Początek choroby to gorączka i złe samopoczucie. Potem pojawia się wysypka – plamki i grudki w kolorze łososiowym. Objawy ustępują po około siedmiu dniach. Nie wymaga ona leczenia. Podobnie jak w przypadku osoby, bostonkę leczy się objawowo – podając leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Podstawowe różnice pomiędzy chorobami

Początek zarówno ospy, jak i bostonki wygląda bardzo podobnie. Złe samopoczucie i objawy podobne do przeziębienia, potem wysypka. Ważne tutaj stają się miejsca, w których ta wysypka się pojawia.

W przypadku ospy wysypka występuje na początku w okolicach tułowia, potem szyi, twarzy, skóry głowy i kończyn. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą bostońską wysypka wystąpi na dłoniach, opuszkach palców, podeszwach stóp oraz łokciach.

Jeżeli chodzi o krostki w jamie ustnej, mogą one wystąpić w niektórych przypadkach ospy, jednak nie są one dla niej tak bardzo typowe – bardziej charakterystyczne są one dla bostonki.

Pamiętaj, że raz przebyta ospa uodparnia na całe życie. Bostonkę aktywują różne wirusy. Można zatem na nią zachorować parę razy w życiu. Przy chorobie bostońskiej wizyta u lekarza może być zbyteczna. Jeżeli jednak okaże się, że jest to ospa, warto odwiedzić internistę – może zdarzyć się, że trzeba będzie przyjąć dodatkowe leki.

Ospa wietrzna i bostonka – niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży

Zarówno ospa wietrzna, jak i bostonka są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Największe niebezpieczeństwo to pierwszy trymestr. Konsekwencjami chorób mogą być:

  • poronienie;
  • wady wrodzone;
  • zaburzenia neurologiczne.

Dlatego też kobiety w ciąży powinny się wystrzegać tych chorób jak ognia i unikać kontaktu z chorymi za wszelką cenę.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także