Materiał Partnera

Jakie są objawy uszkodzonej turbosprężarki?

Jakie są objawy uszkodzonej turbosprężarki?
Turbosprężarka jest elementem bardzo trwałym, jednak żeby zawsze była w pełni sprawna, konieczna jest jej regularna regeneracja. By wcześnie wykryć ewentualne awarie, trzeba uważnie obserwować pracę swojego samochodu i wybierać dobre serwisy. Po czym można rozpoznać usterki i jak często wybrać się na profesjonalną diagnostykę stanu turbosprężarki?

Objawy awarii

Każdy doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że im wcześniej zostanie wykryta ewentualna usterka, tym mniejsze spustoszenie pod maską spowoduje. Niestety, nie każdy kierowca interesuje się motoryzacją na tyle, aby samodzielnie móc dostrzec problem od razu w momencie jego wystąpienia. Zepsuta turbosprężarka może dać o sobie znać na różne sposoby.

Najczęstsze objawy uszkodzonej turbosprężarki:

  • Głośna praca – można usłyszeć charakterystyczny gwizd podczas przyśpieszania, podobny to pocierania się o siebie dwóch metalowych elementów.
  • Spadek poziomu oleju – jeśli trzeba go uzupełniać stanowczo zbyt często, warto udać się do serwisu turbosprężarek, który przeanalizuje problem.
  • Biały dym – szczególnie kiedy towarzyszy mu intensywny zapach spalonego oleju.
  • Czarny dym – połączony z wyraźnym spadkiem mocy.

Przyczyn awarii może być wiele. Niektóre z nich wynikają z wyeksploatowania poszczególnych elementów, inne po prostu z ich nadmiernego zanieczyszczenia. Bez względu na powód, kluczowe jest jednak, aby odpowiednio szybko zareagować.

Jak dbać o turbosprężarkę?

Dbanie o turbosprężarkę nie jest skomplikowane i ogranicza się do kilku podstawowych czynności. Przede wszystkim nie wolno bagatelizować żadnej usterki w jej obrębie, gdyż może to doprowadzić do całkowitego zepsucia się części. Profesjonalną diagnostykę i naprawę turbosprężarki oferuje między innymi zakład mechaniki pojazdowej Auto-Szlif, którego oddziały znajdują się w Mysłowicach oraz Częstochowie. Prowadzenie serwisu jest rodzinną tradycją, dzięki czemu ma on na swoim koncie tysiące zadowolonych klientów.

Żeby wydłużyć żywotność turbosprężarki, należy przestrzegać 3 podstawowych zasad:

  1. Stosować wysokiej jakości oleje i paliwa.
  2. Regularnie zlecać diagnostykę i regenerację turbosprężarki w profesjonalnym warsztacie wyspecjalizowanym w tej dziedzinie.
  3. Prowadzić rozsądnie, dać czas silnikowi na rozgrzanie się podczas wyjazdu w trasę, a następnie ochłodzenie po dotarciu w miejsce docelowe.

Koszty czyszczenia turbosprężarki nie są wysokie, a zabieg ten pozwala na uniknięcie niebezpiecznych awarii. Niestety, naprawa tego elementu lub całkowita jego wymiana może okazać się już o wiele droższym wydatkiem.

Opracowanie:
Mysłowice, Obrzeżna Północna 24
tel. 32 222 10 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz