Artykuł sponsorowany

Jakie są metody amortyzacji środków trwałych w firmie?

Jakie są metody amortyzacji środków trwałych w firmie?

Prowadzenie ewidencji środków trwałych uprawnia przedsiębiorców do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dzięki nim można obniżyć opłacany podatek dochodowy, a do tego stosuje się trzy różne metody. Każda z nich opiera się na innych warunkach i dotyczy innych składników majątku firmy. Zasady wszystkich tych mechanizmów przybliżamy w poniższym artykule.

Charakterystyka amortyzacji

To sposób na rozliczanie w czasie zużycia bądź wykorzystania składników majątku w firmie, a należą do nich środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Pierwsze cechują się tym, że ich wartość jest większa niż 10 000 złotych, a ich eksploatację przewiduje się na czas dłuższy niż jeden rok. To wszelkie budynki, maszyny, środki transportu, urządzenia etc. Z kolei do drugiej kategorii zalicza się takie aktywa jak: patenty, marki, znaki towarowe, wzory przemysłowe oraz użytkowe, licencje, autorskie prawa majątkowe etc. Odpisy amortyzacyjne w ewidencji środków trwałych dokonuje się na podstawie wartości początkowej nabytego lub wytworzonego składnika majątku. Tego rodzaju działania pozwalają na pomniejszenie podatku dochodowego poprzez uwzględnienie kosztów stopniowego zużycia aktywów przedsiębiorstwa.

Amortyzacja liniowa

To najprostsza i z tego względu najczęściej stosowana metoda dokonywania odpisów. Polega na zastosowaniu stawki określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do wartości początkowej środka trwałego. Wysokość stawki jest niezmienna przez cały okres amortyzacji, a odpisy można robić do czasu, aż nie zrównają się z wartością początkową danego aktywa, o ile będzie on cały czas w użytkowaniu. W niektórych przypadkach można zastosować metodę przyspieszoną, która jest analogiczna do liniowej, aczkolwiek stosuje się wyższe stawki. Jest ona ustalana indywidualnie przez właściciela firmy z uwzględnieniem ograniczeń wskazanych w ustawie o podatku dochodowym. W ich naliczeniu może pomóc nam dobra księgowa, na przykład z biura rachunkowego La Bruja z miejscowości Sady. Takie zasady można zastosować jedynie w odniesieniu do środków, które przed nabyciem przez firmę były używane przez co najmniej sześć miesięcy i zaliczają się do grup 3-6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych.

Metoda degresywna

Można ją zastosować wyłącznie do środków będących maszynami oraz urządzeniami technicznymi z grup 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, jak również pojazdów z pominięciem samochodów osobowych. Stawka amortyzacyjna jest zmienna w czasie, ponieważ maleje wydajność danego aktywa. Wysokie odpisy mają miejsce w pierwszych latach użytkowania środka i wylicza się je, mnożąc stawki z wykazu o współczynnik wynoszący maksymalnie 2,0. Dokonuje się ich również z uwzględnieniem wartości początkowej, która jest co roku pomniejszana o dokonane już odpisy. Należy jednak pamiętać, że metoda musi być zmieniona na liniową, gdyż amortyzacja degresywna będzie niższa od liniowej.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Z tego sposobu mogą skorzystać podatnicy rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym lub ci, mający status małego przedsiębiorcy. Dotyczy to jedynie składników majątku, które znajdują się w grupach 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych z wyłączeniem samochodów osobowych. Ponadto rocznie można poddać tego rodzaju amortyzacji różne aktywa trwałe, ale pod warunkiem, że łącznie wartość odpisów nie przekroczy 50 000 euro. Limit jednak nie uwzględnia środków, których wartość nie przekroczyła 10 000 złotych. Te również mogą być poddane amortyzacji, o ile mieszczą się we wspomnianej grupie Klasyfikacji Środków Trwałych i są fabrycznie nowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz