Materiał Partnera

Jakie prace ziemne będą potrzebne podczas budowy domu?

Jakie prace ziemne będą potrzebne podczas budowy domu?
Budowa domu i ogólna aranżacja działki wymagają przede wszystkim wykonania niezbędnych prac ziemnych. Bez nich nie tylko niemożliwe byłoby stworzenie fundamentów oraz przyłączy, ale też estetycznego ogrodu. Powierzchnia działki może być ukształtowana w różny sposób, czasem niekorzystny, dlatego to właściciel decyduje, jakie zmiany wprowadzi. Jakie prace ziemne powinni wykonać profesjonaliści?

Czynności niezbędne podczas budowy

Rozpoczynając budowę domu, pierwszym etapem będzie stworzenie wykopu pod fundamenty. Ich głębokość jest zaznaczona w projekcie i zależy od warunków oraz tego, czy budynek będzie podpiwniczony. W niektórych przypadkach najpierw konieczne będzie wyrównanie terenu, poprzez usunięcie lub nawiezienie gleby. Bardzo ważne podczas przygotowywania terenu pod fundamenty jest usunięcie hummusu, czyli zewnętrznej warstwy ziemi. W przeciwnym razie może dojść do zapadania się terenu, pojawienia się grzybów, pleśni i brzydkiego zapachu. Grubość hummusu wynosi zwykle od 10 do 30 centymetrów. Niezbędną czynnością podczas budowy domu jednorodzinnego będzie również wykopanie przyłączy, aby móc podpiąć dom pod niezbędne instalacje.

Szamba i oczyszczalnie

W przypadku, kiedy działka nie znajduje się na terenie, na którym byłaby możliwość przyłączenia budynku do sieci kanalizacji, konieczne będzie wykopanie szamba. Jego wymiary muszą być dostosowane do ilości wody, która będzie zużywana w danym gospodarstwie domowym, czyli zwykle do ilości domowników i wielkości budynku. Ostatnimi czasy popularne jest również budowanie ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, które również wymagają wykonania prac ziemnych.

W przypadku bardziej skomplikowanych czynności należy wybierać doświadczonych profesjonalistów, którzy mają nie tylko wiedzę, ale też odpowiednie wyposażenie. Jednym ze specjalistów w branży prac ziemnych jest firma Er-Kop, której siedziba znajduje się w Skrzeszewie na terenie województwa pomorskiego.

Aranżacja ogrodu

Zlecając wykonanie niezbędnych prac ziemnych, warto pomyśleć również o dodatkowych czynnościach, które będą miały wpływ na estetykę. Przy pomocy koparko-ładowarki można nie tylko wyrównać teren działki, ale też stworzyć ozdobne pagórki, wykopać oczko wodne lub basen. W przypadku aranżacji ogrodu, tak naprawdę jedynym ograniczeniem co do ukształtowania terenu jest wyobraźnia właściciela oczywiście, jeśli zmiany nie będą kolidowały z przepisami prawnymi panującymi w danym rejonie. Do stworzenia ładnego ogrodu warto zatrudnić również architekta krajobrazu.

Pomoc profesjonalne firmy wykonującej kompleksowe prace ziemne przydaje się również do utwardzania podjazdów, dróg oraz oczyszczania rowów melioracyjnych, a także tworzenia systemów odprowadzających wody opadowe.

Opracowanie:
Żukowo, Pożarna 36
tel. 604 542 932
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz