Artykuł sponsorowany

Jakie byliny warto sadzić w ogrodzie?

Jakie byliny warto sadzić w ogrodzie?

Byliny były, są i jeszcze długo będą popularne w naszych ogrodach. Szeroki wybór gatunków i odmian, a także kolorów sprawia, że możemy tworzyć ciekawe i niepowtarzalne połączenia. Na szczególną uwagę zasługują tu liliowce oraz peonie, które są nie tylko efektowne, ale również łatwe w uprawie. Tym samym stanowią prosty i skuteczny sposób na ozdobienie każdego ogrodu. Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom.

Liliowce – trwała ozdoba ogrodu

Liliowce to byliny, które sprawdzą się w każdych warunkach. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby, a do tego są odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz szkodniki. Pasują też do każdej aranżacji – zarówno rustykalnego ogródka wiejskiego, jak i nowoczesnego ogródka w dużym mieście. Ich niewątpliwą zaletą jest też trwałość. Raz posadzone, mogą rosnąć w ogrodzie nawet kilkadziesiąt lat, a przy tym nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Ze względu na swoją popularność liliowce są łatwo dostępne, najlepiej jednak kupować rośliny w szkółkach krzewów, takich jak Abram. W ten sposób mamy gwarancję, że otrzymujemy odmianę, która będzie kwitła długo i mocno. Warto śledzić też ofertę szkółek, ponieważ regularnie pojawiają się nowe odmiany, a wraz z nimi możliwość wzbogacania naszej ogrodowej kolekcji.

Uprawa liliowców jest stosunkowo prosta. Rośliny te będą rosły w każdej glebie, najlepiej nada się jednak żyzna i wilgotna. Nie wymagają intensywnego nawożenia, a przy tym są wrażliwe na nadmiar azotu. Musimy pamiętać jedynie o tym, by nie sadzić ich w cieniu, ponieważ przestaną wtedy kwitnąć. Najlepiej prezentują się na tle domu lub jednokolorowych wysokich roślin. Liliowce kwitną obficie od późnej wiosny do późnej jesieni.

Piwonie – zjawiskowe aranżacje

Te byliny, podobnie jak liliowce, łącza w sobie efektowność oraz łatwość uprawy. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilkanaście lat, zdobiąc ogród pięknymi kwiatami. Piwonie są również odporne na chłód – z wyjątkiem piwonii japońskiej, którą trzeba zabezpieczać na zimę.

Rośliny nie mają specjalnych wymagań co do gleby – ważne, by była ona żyzna i przepuszczalna. Przed umieszczeniem w niej roślin warto użyć kompostu, później rośliny nie wymagają już nawożenia. Pamiętać jednak musimy, że piwonie źle znoszą „przeprowadzki” i po przesadzeniu w inne miejsce na kilka lat przestają kwitnąć. Szczególnie lubią natomiast popołudniowe słońce. Najlepiej prezentują się posadzone w dużych grupach na trawnikach lub też w połączeniu z innymi gatunkami na rabatach kwiatowych. Okres kwitnienia piwonii przypada na przełom wiosny i lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz