Wymarzony ogród. Jak wybrać i pielęgnować krzewy ozdobne?

Wymarzony ogród. Jak wybrać i pielęgnować krzewy ozdobne?

Planujesz projektowanie ogrodu, ale nie wiesz, które rośliny wybrać? Sprawdź, jakie krzewy ozdobne do ogrodu będą najlepsze. Poznaj różne propozycje krzewów niskich, średnich i wysokich, odpowiednich na różne rodzaje gleby. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę w czasie aranżacji ogrodu. Dowiedz się, kiedy i jak przycinać krzewy ozdobne i odpowiednio o nie dbać.

Jakie krzewy ozdobne do ogrodu wybrać?

Rodzaj gleby i miejsce

Wybierając krzewy ozdobne kwitnące, zwróć uwagę zarówno na wygląd, jak i wymagane warunki glebowe. Nie bez znaczenie jest również miejsce nasadzenia kwiatów. Niestety słaby dostęp do światła może utrudnić prawidłowy wzrost roślin. Jeśli twój ogród jest zacieniony, możesz poszukać gatunków, które nie wymagają dużego nasłonecznienia, takich jak na przykład cis pospolity, bukszpan, ostrokrzew, bez czarny lub porzeczka alpejska.

Równie ważna jest gleba, na której będą rosły krzewy. Ozdobne krzewy, które sprawdzą się na glebach gliniastych to, m.in.: magnolia, kalina koralowa i wiśnia piłkowana. Jeśli szukasz krzewów ozdobnych na gleby piaszczyste, wybierz rokitnik pospolity, sosny karłowate, bez czarny, berberysy lub pigwowiec. Z kolei gleby kwaśne są idealne dla różaneczników, azalii, borówek i hortensji.

Wysokość krzewów

Weź pod uwagę wysokość roślin, która ma znaczenie w aranżacji ogrodu. Krzewy ozdobne niskie (do około 1 metra wysokości) sprawdzą się na rabatach lub wokół oczek wodnych. Z kolei średnie i wysokie są przeznaczone przede wszystkim do żywopłotów. Krzewy niskie to np. lawenda, pigwowiec, irga pozioma; średnie – berberysy, jaśminowiec wonny, forsycja, a wysokie – kalina koralowa, głogi, klon japoński i palmowy.

Krzewy ozdobne kwiatowe czy liściaste?

Wybierając gatunek krzewów ozdobnych do ogrodu, zastanów się, czy wolisz krzewy o pięknych kwiatach czy liściach. Do krzewów kwiatowych należą m.in. porzeczka krwista o wspaniałych różowoczerwonych kwiatach, piwonia krzewiasta, która kwitnie na biało, różowo lub czerwono, a także róże okrywowe, które są wytrzymałe i niewymagające.

Jeśli zdecydujesz się na krzewy o ozdobnych liściach, również masz szeroki wybór. Do takich gatunków należą m.in. rokitnik zwyczajny, który ma szare liście i pomarańczowe owoce, klon palmowy czy tawuła japońska, która sprawdzi się do aranżacji żywopłotu.

Jak sadzić krzewy ozdobne?

By krzewy rosły zdrowo, trzeba dokładnie przygotować podłoże. Oczyść podłoże i usuń wszystkie chwasty, następnie wykop dół, starając się nie zmieszać żyznej gleby z podglebiem. Wielkość dołu zależy od tego, czy korzenie krzewu są odkryte czy nie. Jeśli roślina ma owinięte korzenie siatką, wówczas dół musi mieć dwukrotnie większą średnicę niż bryła korzeni. Na dnie umieść trochę kompostu, posadź krzew i zasyp ziemią. Kolejny krok to dokładne ubicie ziemi naokoło krzewu i uformowanie lekkiego zagłębienia, w którym będzie gromadziła się woda. Ostatni krok to podlanie rośliny.

Jak przycinać krzewy ozdobne?

Nie wszystkie krzewy wymagają przycinania, szczególnie jeśli są przesadzane z pojemników. Gdy chcesz uzyskać kształtną koronę, niezbędne będzie odpowiednie przycięcie. Zawsze przycina się rośliny sadzone z odkrytymi korzeniami.

Kiedy przycinać krzewy? Krzewy należy przycinać, gdy wiosną temperatura wzrośnie powyżej zera. Pędy należy skrócić o 2/3 długość, przy czym należy pozostawić minimum trzy pąki. Specjaliści zalecają słabiej przycinać silnie rosnące krzewy, natomiast mocniej – rosnące słabiej. Późniejsza pielęgnacja wymaga jedynie regularnego przycinania starych, martwych lub uszkodzonych pędów.

Warto pamiętać, że niektóre krzewy, na których zakwitają kwiaty, należy przycinać w celu pobudzenia kwitnienia. Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni rodzą pędy kwiatowe na pędach tegorocznych. Krzewy kwitnące wiosną należy przycinać zaraz po kwitnieniu.

Kiedy nawozić krzewy kwitnące?

Krzewy kwitnące należy nawozić w drugim roku od posadzenia. Nawożenie kompostem lub nawozem mineralnym należy zacząć wiosną. Jeśli decydujemy się na nawóz mineralny, nawożenie można wykonać jeszcze w lipcu. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz