Artykuł sponsorowany

Jakie budynki podlegają okresowym przeglądom budowlanym?

Jakie budynki podlegają okresowym przeglądom budowlanym?

Każdy obiekt budowlany podlega mniejszej bądź większej eksploatacji, jednak nie może stanowić zagrożenia dla użytkowników. Narażenie poszczególnych elementów na oddziaływanie czynników zewnętrznych niekiedy prowadzi do zmian w jego konstrukcji. W celu ich kontroli budynki muszą być poddawane systematycznym przeglądom technicznym. Sprawdzamy, kiedy się je wykonuje i co wchodzi w ich zakres.

Kto jest odpowiedzialny za przeglądy?

Wszystkie wymogi dotyczące nadzoru nad utrzymaniem oraz użytkowaniem obiektów budowlanych zostały zawarte w Prawie budowlanym. Zgodnie z zapisami obowiązek przestrzegania wyznaczonych terminów kontroli technicznej budynku spoczywa na jego właścicielu lub zarządcy. Te podmioty są zobowiązane do jej zlecenia uprawnionym jednostkom, takim jak na przykład firma TAJM z Częstochowy. Niemniej jednak można wyróżnić kilka obiektów zwolnionych z części zakresu corocznego sprawdzania ich stanu, a są nimi między innymi:

  • domy jednorodzinne,
  • rolne obiekty gospodarcze,
  • wolno stojące budynki gospodarcze do 25 m2, o ile powierzchnia kilku łącznie nie przekracza 500 m2,
  • budownictwo zagrodowe oraz letniskowe,
  • tymczasowe obiekty budowlane – niepołączone na stałe z gruntem.

Należy zaznaczyć, że zaniedbania w kwestii regularnych kontroli są zagrożone karą grzywny, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do roku. Ma to bowiem zagwarantować przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom tych obiektów.

Jak często przeprowadza się kontrolę?

W przypadku przeglądów budowlanych można je podzielić na trzy główne grupy. Najczęściej podlegają im zabudowy o powierzchni ponad 2000 m2 oraz te, których wielkość dachu jest większa niż 1000 m2. W przypadku takich obiektów, nazywanych wielkopowierzchniowymi, sprawdzanie stanu technicznego musi odbywać się dwa razy do roku w okresie od 31 maja do 30 listopada. Ma to bowiem uchronić je przed szkodliwym oddziaływaniem zjawisk atmosferycznych. Drugi typ przeglądów to kontrola roczna, która jest obowiązkowa dla wszystkich typów budynków, z wyjątkiem wymienionych wyżej w części zakresu. Obejmuje ona między innymi sprawdzenie:

  • instalacji c.o., a także ciepłej i zimnej wody,
  • zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • odwodnienia i poszycia dachu,
  • elementów ścian zewnętrznych, loggii oraz balkonów,
  • mocowania urządzeń, jak również instalacji do ścian oraz dachu.

Ostatnia najważniejsza kontrola powinna z kolei odbywać się co pięć lat, podczas której ocenie podlega przede wszystkim przydatność obiektu do dalszego użytkowania, a także jego otoczenie wraz z estetyką. Bada się również sprawność instalacji elektrycznej oraz piorunochronnej. Każdy z wymienionych przeglądów technicznych zostaje odpowiednio udokumentowany, a w sporządzonym protokole znajdują się wymagania dotyczące koniecznych do przeprowadzenia napraw i usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Co ważne, realizacja zamieszczonych wytycznych podlega następnie kontroli ze strony organu nadzoru budowlanego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz