Artykuł sponsorowany

Na czym polega audyt energetyczny budynku?

Na czym polega audyt energetyczny budynku?

Można zaobserwować, że wśród inwestorów i właścicieli obiektów budowlanych wzrasta świadomość potrzeb ekologicznych rozwiązań. Nie bez przyczyny popularnością cieszą się domy energooszczędne. Wiele budynków jednak wciąż stoi przed koniecznością przeprowadzenia niezbędnych zmian, które zmniejszą koszty ich użytkowania. W realizacji takich przedsięwzięć niezbędne okazują się audyty energetyczne. Sprawdźmy zatem, czym one są.

Kiedy przeprowadza się audyt energetyczny?

Tego rodzaju przedsięwzięcie realizuje się w ramach starania się o dofinansowanie na inwestycje związane z termomodernizacją budynku. Zawarte w dokumentach audytu informacje stanowią podstawę do uzyskania tak zwanej premii termomodernizacyjnej, czyli właśnie wsparcia finansowego przy spłacie kredytów zaciągniętych na ten cel. Należy przy tym wspomnieć, że jeśli inwestor jest w stanie w całości samodzielnie pokryć koszty takich zmian w instalacjach budynku, które mają zagwarantować optymalne zużycie energii, to przeprowadzenie audytu energetycznego nie jest konieczne. Nie mniej jednak zaleca się jego wykonanie z uwagi na fakt, że dostarcza on cennych informacji na temat opłacalnych rozwiązań oraz zakresu koniecznych prac, aby inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty. Ponadto Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej mówi o obowiązkowym audycie, do którego są zobligowani duzi przedsiębiorcy i musi odbywać się on co 4 lata.

Jakie informacje można uzyskać?

Jak już zostało wspomniane, taka analiza aktualnego stanu w zakresie wydajności termicznej budynku, stanowi wartościowe źródło danych na temat planowanej inwestycji termomodernizacyjnej. Są one bowiem przydatne dla trzech grup podmiotów, biorących w niej udział. W pierwszej kolejności należy wymienić inwestora, który może, ale nie musi być właścicielem obiektu budowlanego. W dokumencie odnajdzie on między innymi kwestie dotyczące:

  • poniesionych kosztów w związku z ulepszeniami,
  • rodzaju koniecznych do wykonania prac,
  • efektu, czyli zaoszczędzonych wydatków na skutek modernizacji.

Ponadto, dokument sporządzony przez uprawnionego audytora energetycznego, na przykład z częstochowskiej firmy TAJM, nakierowuje projektanta budynku na zastosowanie konkretnych rozwiązań w zakresie technologii wykonania poszczególnych robót. Nie można także zapomnieć, że audyt przeprowadza się głównie ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania, dlatego raport jest niezbędny dla władz oraz banków, które udzielają takiego wsparcia. Zawiera bowiem dane, dotyczące celu inwestycji, uzasadnienie zapotrzebowania na daną kwotę kredytu bądź dotacji.

Dokument z audytu sporządza się na podstawie oceny takich elementów w budynku jak na przykład: instalacje grzewcze, wentylacyjne, c.w.u., klimatyzacji. Uwzględnia się także urządzenia opierające się na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, przegrody zewnętrzne, okna, oświetlenie. Chodzi bowiem o przeanalizowanie aktualnego stanu technicznego obiektu i wszystkich sprzętów związanych z poborem energii. Dzięki temu audytor może wywnioskować, co należy zmienić w celu zminimalizowania kosztów eksploatacji budynku. Ponadto zawiera w nim informacje dotyczące sposobu wykonania tych modernizacji, ich kosztów oraz możliwości sfinansowania inwestycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz